Uczelnie i instytucje

Politechnika Śląska uruchomi podyplomowe studia dotyczące transformacji terenów poprzemysłowych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Śląska uruchomi podyplomowe studia dotyczące transformacji terenów poprzemysłowych - zakłada porozumienie, zawarte przez uczelnię i spółkę JSW Szkolenie i Górnictwo, odpowiedzialną m.in. za przygotowanie kadr dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).

Nowy kierunek studiów podyplomowych pod nazwą "Transformacja Technologiczno-Przyrodnicza Terenów Przekształconych" ma przygotować kadry inżynieryjne sektora surowcowego do - jak podała w środę jastrzębska spółka - "optymalnego wykorzystania potencjału przyrodniczego w procesie zarządzania terenami poprzemysłowymi".

Studia mają być prowadzone na Wydziale Górnictwa, Inżynierii, Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

"Ten wydział powinien odegrać fundamentalną rolę w transformacji cywilizacyjnej, która niewątpliwie nadejdzie. Stąd też moje oczekiwania wobec absolwentów tego kierunku; tylko osoby, które rozumieją procesy transformacji mogą je regulować, projektować i planować" – skomentował uczestniczący w uroczystości podpisania porozumienia wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik.

Prezes spółki JSW Szkolenie i Górnictwo Gabriel Cyrulik podkreślił, że kierowana przez niego firma jest dobrze przygotowana do zadań edukacyjnych. "Z dużą przyjemnością otworzymy kolejne kierunki, które będą służyć naszym pracownikom i społeczeństwu. Widzimy tutaj swoją rolę i zadbamy o nabór" – zadeklarował prezes. Studia dotyczące transformacji terenów poprzemysłowych będą dostępne m.in. dla pracowników JSW.

Zdaniem prof. Gabrieli Woźniak z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zaletą nowego profilu studiów będzie dostarczanie wiedzy o tym, w jaki sposób działalność górnicza oddziałuje na środowisko przyrodnicze oraz jak te wpływy minimalizować, a także wykorzystywać spontaniczne procesy przyrodnicze w zagospodarowaniu terenów poprzemysłowych.

"Nowy kierunek 'Transformacja Technologiczno-Przyrodnicza Terenów Przekształconych' stanowi kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju regionu oraz przygotowania nowych pokoleń do wyzwań przemysłowych oraz ekologicznych" - poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa.(PAP)

mab/ mick/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN: plan finansowy uwzględniający dodatkowe 200 mln zł podpisany przez ministra

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera