Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
10.10.2023 aktualizacja 10.10.2023

Szef MEiN: 50 mln zł na poprawę kondycji fizycznej m.in. dorosłych i seniorów z programu "WF z AWF"

09.10.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Marian Zubrzycki 09.10.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Marian Zubrzycki

Rozszerzamy program "WF z AWF" na dorosłych i seniorów, i w przyszłym roku przeznaczamy na to 50 mln zł - ogłosił we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Białej Podlaskiej (Lubelskie).

Szef MEiN uczestniczył we wtorek w inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie Filia w Białej Podlaskiej, podczas którego ogłosił przeznaczenie dodatkowych środków na rozszerzenie programu "WF z AWF".

"Rozszerzamy +WF z AWF+ na dorosłych i seniorów, i w przyszłym roku przeznaczamy na to 50 mln zł. Za te środki finansowe akademie wychowania fizycznego w całej Polsce przeszkolą wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego pod kątem poprawiania kondycji fizycznej dorosłych i seniorów, i działania międzypokoleniowego +Aktywne pokolenia+" – zapowiedział minister.

"Rozszerzamy w ramach Narodowy Program Profilaktyki Zdrowia Fizycznego +WF z AWF+ na inne grupy wiekowe: na dorosłych i seniorów. Chcemy tworzyć sport kluby międzypokoleniowe. Korzystając z dynamicznie rozwijającej się infrastruktury sportowej przyszkolnej w całej Polsce chcemy ponownie zaprosić na szkolenia bezpłatne wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego" – powiedział Czarnek.

Wyjaśnił, że profesorowie akademii wychowania fizycznego w całej Polsce będą szkolić nauczycieli w-f z prowadzenia w warunkach szkolnych ćwiczeń międzypokoleniowych, w których uczestniczyć będą dziadkowie, babcie i rodzice z dziećmi.

"Przeznaczymy i 150 mln zł jak tylko program się będzie rozwijał i przynosił kolejne efekty, bo to jest niezwykle ważne również z punktu widzenia ochrony zdrowia" – zapowiedział.

Mówiąc o dotychczasowych wynikach programu "WF z AWF" szef MEiN wskazał, że utworzonych zostało 30 tys. sport klubów dla 500 tys. dzieci. Dodał, że sport kluby "dają bardzo dobre efekty", ale żeby były jeszcze lepsze to muszą być popularyzowane i rozszerzane na inne grupy wiekowe.

"Badania, które zostały zrealizowane przez profesorów AWF w całej Polsce pokazują jednoznacznie, że trzeba rozszerzać nasz program, bo on przynosi już konkretne rezultaty. Nie tylko diagnostyczne, ale również rezultaty, jeśli chodzi o poprawę kondycji fizycznej dzieci" – wyjaśnił Czarnek.

Minister zaapelował do rodziców i dziadków: "nie róbcie krzywdy swoim dzieciom". "Wszyscy rodzice, którzy pozwalają, albo wręcz sami wystawiają zwolnienia z w-f swoim dzieciom tylko dlatego, żeby się nie spociły, albo żeby później wstały, nie musiały wstawać wcześnie, bo jest pierwszy w-f, albo żeby wcześniej wróciły do domku, bo jest ostatni w-f, robią potężną krzywdę swoim dzieciom, sobie i całemu społeczeństwu" – podkreślił szef MEiN.

Szef MEiN przekazał symboliczny czek o wartości 25,5 mln zł na działalności Filii AWF w Białej Podlaskiej, w tym 10 mln zł to skarbowe papiery wartościowe, 7,5 mln zł przeznaczonych zostanie na budowę nowego budynku administracyjno-biurowego z rektoratem i salą konferencyjną, 5 mln zł na budowę centrum rehabilitacji, natomiast 3 mln zł na termomodernizację. Bialską uczelnię nazwał "najbardziej rozwiniętym infrastrukturalnie AWF-em w całej Polsce".

Następnie poseł PiS Dariusz Stefaniuk odczytał list, w którym premier Mateusz Morawiecki poinformował o przekazaniu skarbowych papierów wartościowych na rozwój Filii AWF w Białej Podlaskiej. "Zdecydowałem wczoraj o przekazaniu Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie skarbowych papierów wartościowych o wartości 15 mln zł, które w całości zostaną przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych w Filii AWF w Białej Podlaskiej" – podał premier.

Jak dodał, dzięki środkom na terenie uczelni zostanie wybudowane centrum rehabilitacji, w którym utworzona zostanie przychodnia, w której studenci będą odbywać praktyki dydaktyczne, a pracownicy naukowo-dydaktyczni prowadzić będą badania. Rozbudowany zostanie także dom studencki "Agat", natomiast gruntownie zmodernizowane zostaną stadion lekkoatletyczny i zespół boisk.

Premier wskazał w liście, że miniony rok był dla polskiej nauki intensywny, a rząd konsekwentnie zwiększał i zwiększa nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę. Jako przykłady programów wspierających badaczy wymienił m.in. "Perły nauki" i program "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje".

"Krok po kroku dążymy również do umiędzynarodawiania polskiej nauki i pogłębiania współpracy między naszymi a zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Ważnym krokiem w tym kierunku jest podpisane ostatnio porozumienie CEEPUS IV umożliwiające poszerzenie grona uczestników drugiego co do wielkości po Erasmus+ wielostronnego programu współpracy międzyuczelnianej, zwłaszcza z państw Europy Środkowej i Południowej" – napisał premier.

Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Zdrowia w Białej Podlaskiej dr hab. prof. AWF Hubert Makaruk poinformował media, że na ośmiu kierunkach akademii studiuje ok. 1 tys. osób, w tym ok. 470 na pierwszym roku. Mówiąc o tegorocznych nowościach wskazał, że uczelnia będzie kształcić funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i Straży Marszałkowskiej na kierunku: sport - sporty walki. "To jest nasza nowa inicjatywa i ta współpraca wygląda obiecująco" – stwierdził.

Filia w Białej Podlaskiej powstała na bazie Wyższego Studium Nauczycielskiego UMCS w Lublinie, które w 1970 r. przekształcono w filię warszawskiej AWF. Swoją działalność uczelnia zainaugurowała w roku 1970/1971.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024