Dwuwymiarowe struktury chwytają CO2

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

MXeny i MBeny – wyjątkowe, krystaliczne struktury o grubości kilku atomów mogą sprawnie wychwytywać dwutlenek węgla. Mogą znacząco pomóc w zmniejszaniu jego ilości w atmosferze – uważają naukowcy.

Specjaliści z University of California, Riverside (USA) twierdzą, że jedne z najcieńszych znanych materiałów – Mxeny i MBeny - mogą umożliwić sprawne wyłapywanie dwutlenku węgla.

MXeny i MBeny zostały odkryte w 2010 roku przez zespół z Drexel University w Filadelfii.

MXeny to nieorganiczne związki zbudowane z metali przejściowych, azotków i węglikoazotków. MBeny złożone są natomiast z borków metali przejściowych.

„W naszym badaniu przeprowadziliśmy obszerną analizę możliwych strategii szerokiego wykorzystania tych materiałów na dużą skalę” – mówi prof. Mihri Ozkan, autorka publikacji, która ukazała się w magazynie „Chem” (https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2451929423004291). „Ich unikalne właściwości czynią je doskonałymi kandydatami do łapania CO2” – podkreśla.

Jedna z ich głównych zalet jest taka, że kryształy można tak zaprojektować, aby selektywnie łapały właśnie ten gaz. Jednocześnie, ze względu na ekstremalnie małą grubość liczoną w atomach, można uzyskać ogromną powierzchnię aktywną.

Przy tym substancje te są stabilne i zachowują swoje właściwości po wielu cyklach chwytania i uwalniania CO2.

Badacze przypominają, że ze względu na ciągły wzrost emisji CO2, Ziemia ma w czasie kolejnej dekady ocieplić się o 1,5 st. C powyżej temperatury sprzed rewolucji przemysłowej, ze wszystkim tego konsekwencjami – trudniejszą pogodą, suszami, problemami z rolnictwem czy migracją ludności i zawirowaniami politycznymi.

Zastosowanie MXenów i MBenów można, wg. naukowców połączyć z istniejącymi metodami sekwestracji CO2. Potrzeba jednak będzie pokonać kilka wyzwań – przede wszystkim związanych z masową produkcją. Według badaczy to jednak jak najbardziej wykonalne. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera