Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
09.10.2023 aktualizacja 09.10.2023

Konkurs na analizę wystąpień z parlamentów

Parlament Europejski. Źródło: Adobe Stock Parlament Europejski. Źródło: Adobe Stock

Baza ParlaMint zawiera wystąpienia z parlamentów 26 krajów - w tym z Polski - w ujednoliconym formacie i z tłumaczeniem na angielski. W ramach konkursu Instytutu Podstaw Informatyki PAN młodzi badacze i badaczki z dowolnych dziedzin nauki mogą przedstawić swoje pomysły na analizę tych danych.

Celem konkursu jest stworzenie oryginalnej analizy danych parlamentarnych (jedno- lub wielojęzycznej, z obowiązkowym udziałem danych polskich), prezentującej ciekawy problem badawczy z dowolnej dyscypliny nauki.

"Czego oczekujemy po zgłoszeniach? Zaciekawienia nas nowym spojrzeniem na dane parlamentarne! Nie nakładamy na zgłoszenia żadnych ograniczeń tematycznych. Równie chętnie obejrzymy aplikację wizualizującą dane w ciekawy sposób, jak i analizę języka, jakim posługują się członkowie różnych partii czy zestawienie przepływu tematów pomiędzy parlamentami" - czytamy na stronie konkursu.

W konkursie mogą wziąć udział studenci, doktoranci oraz młodzi naukowcy. Przewidziano 3 nagrody: w wysokości 5 tys. zł, 3 tys. zł i tysiąca złotych. Na zgłoszenia jest czas do 15 listopada br.

Wielojęzyczny korpus ParlaMint to zestaw wystąpień z parlamentów 26 krajów i regionów autonomicznych. Dane te są zapisane we wspólnym formacie, opatrzone anotacją lingwistyczną i dostępne do pobrania i przeszukiwania. Obecne wydanie korpusu zawiera także tłumaczenia wystąpień na język angielski.

Organizatorzy zaznaczają, że aby wziąć udział w konkursie, nie trzeba umieć programować.

Zgłoszenie należy przesłać w postaci opisu, który docelowo stanie się artykułem opublikowanym w zbiorczym tomiku.

Więcej szczegółów na stronie internetowej. (PAP)

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024