Konkurs na analizę wystąpień z parlamentów

Parlament Europejski. Źródło: Adobe Stock
Parlament Europejski. Źródło: Adobe Stock

Baza ParlaMint zawiera wystąpienia z parlamentów 26 krajów - w tym z Polski - w ujednoliconym formacie i z tłumaczeniem na angielski. W ramach konkursu Instytutu Podstaw Informatyki PAN młodzi badacze i badaczki z dowolnych dziedzin nauki mogą przedstawić swoje pomysły na analizę tych danych.

Celem konkursu jest stworzenie oryginalnej analizy danych parlamentarnych (jedno- lub wielojęzycznej, z obowiązkowym udziałem danych polskich), prezentującej ciekawy problem badawczy z dowolnej dyscypliny nauki.

"Czego oczekujemy po zgłoszeniach? Zaciekawienia nas nowym spojrzeniem na dane parlamentarne! Nie nakładamy na zgłoszenia żadnych ograniczeń tematycznych. Równie chętnie obejrzymy aplikację wizualizującą dane w ciekawy sposób, jak i analizę języka, jakim posługują się członkowie różnych partii czy zestawienie przepływu tematów pomiędzy parlamentami" - czytamy na stronie konkursu.

W konkursie mogą wziąć udział studenci, doktoranci oraz młodzi naukowcy. Przewidziano 3 nagrody: w wysokości 5 tys. zł, 3 tys. zł i tysiąca złotych. Na zgłoszenia jest czas do 15 listopada br.

Wielojęzyczny korpus ParlaMint to zestaw wystąpień z parlamentów 26 krajów i regionów autonomicznych. Dane te są zapisane we wspólnym formacie, opatrzone anotacją lingwistyczną i dostępne do pobrania i przeszukiwania. Obecne wydanie korpusu zawiera także tłumaczenia wystąpień na język angielski.

Organizatorzy zaznaczają, że aby wziąć udział w konkursie, nie trzeba umieć programować.

Zgłoszenie należy przesłać w postaci opisu, który docelowo stanie się artykułem opublikowanym w zbiorczym tomiku.

Więcej szczegółów na stronie internetowej. (PAP)

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Prof. Izdebski: trzy razy składałem wniosek, nim zdobyłem prestiżowy grant ERC Synergy

  • 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN przyznało granty OPUS 27 i PRELUDIUM 23 o łącznej wartości niemal 665 mln zł

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera