UNICEF: ponad 43 mln dzieci przesiedlonych z powodu katastrof pogodowych

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Katastrofy związane z pogodą doprowadziły w ciągu sześciu lat do ponad 43 mln przypadków wewnętrznych przesiedleń dzieci; to średnio około 20 tys. dzieci zmuszanych do opuszczenia domu każdego dnia – ogłosił UNICEF.

Sprawozdanie pt. „Dzieci przesiedlane w zmieniającym się klimacie” to pierwsza ogólnoświatowa analiza liczby dzieci zmuszanych do zmiany miejsca zamieszkania z powodu warunków pogodowych – podkreślono w informacji prasowej na stronie UNICEF, Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.

„Miliony dzieci są wyrzucane z domów przez zdarzenia związane z pogodą, które nasilają się z powodu zmian klimatu. Choć związki pomiędzy zmianami klimatu a przesiedleniami są skomplikowane, wyraźniej niż kiedykolwiek widać, że klimat zmienia schematy przesiedleń” – napisano.

Z obliczeń wynika, że między 2016 a 2021 rokiem do takich przesiedleń doszło 43,1 mln razy w 44 krajach świata. Głównymi przyczynami były powodzie i burze, które odpowiadały za 40,9 mln, czyli ok. 95 proc. przypadków przesiedleń dzieci. Wśród powodów wymieniono również susze (1,3 mln) i pożary lasów (810 tys.).

Najwięcej przypadków przesiedleń dzieci z powodu pogody miało miejsce w Chinach i na Filipinach. Najwyższe wskaźniki przesiedleń w odniesieniu do ogólnej liczby dzieci odnotowano natomiast w małych krajach wyspiarskich, takich jak Dominika czy Vanuatu z powodu sztormów oraz w Somalii i Sudanie Południowym - z powodu powodzi.

UNICEF ostrzega, że w czasie zmiany miejsca zamieszkania dzieci mogą zostać oddzielone od rodziców i opiekunów, co wystawia je na zwiększone ryzyko wykorzystywania, handlu ludźmi i innych nadużyć. Przesiedlenie może też zakłócić opiekę lekarską i edukację oraz prowadzić do niedożywienia, chorób i braku dostępu do szczepień.

„Każde dziecko jest przerażone, gdy jego społeczność nawiedza gwałtowny pożar lasu, burza lub powódź. Skutki mogą być szczególnie niszczycielskie dla tych, które muszą uciekać (…) Wraz z nasileniem wpływu zmian klimatu będzie również więcej przemieszczania się spowodowanego klimatem” – powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russel.

„Mamy narzędzia i wiedzę, by odpowiedzieć na eskalację zagrożenia dla dzieci, ale działamy zbyt wolno. Musimy zwiększyć wysiłki, by przygotować społeczności, chronić dzieci zagrożone przesiedleniem i wspierać te, które zostały już wysiedlone” – dodała.(PAP)

anb/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obserwacja szronu na wulkanie Olympus Mons za pomoca kamery HRSC na pokładzie Mars Express (ESA). Przedstawione na zdjęciu miejsce ma szerokość ok. 800 km, fot. Adomas Valantinas, źródło: Nature

    W marsjańskim tropiku wykryto szron

  • Kaszalot nieopodal wyspy Sao Miguel, Azory, Portugalia, fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Wieloryby coraz częściej widziane w sąsiedztwie plaż

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera