Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
07.10.2023 aktualizacja 07.10.2023

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zainaugurował w piątek nowy rok akademicki. Naukę rozpoczyna ok. 10 tys. studentów, w tym ponad 4 tys. na pierwszym roku.

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego zabrzmiało tradycyjne "Gaudeamus Igitur", a do uroczystej immatrykulacji przystąpili najlepsi nowo przyjęci studenci i doktoranci.

"Wbrew naszym obawom rekrutacja wypadła naprawdę bardzo dobrze. Zrekrutowaliśmy ponad 4 tysiące na pierwszy rok studiów. Uważam, że jak na warunki naszej uczelni jest to naprawdę dobrze" - powiedziała w rozmowie z PAP rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Celina Olszak. "Nasza oferta przebija się też w świecie międzynarodowym - około 200 studentów mamy z zagranicy. To wynik, który pokazuje, że stajemy się uczelniom międzynarodową" - dodała.

W semestrze zimowym uczelnia przywita blisko 200 studentów i doktorantów zagranicznych z ponad 30 krajów takich jak: Hiszpania, Portugalia, Włochy, Francja, Niemcy, Austria, Węgry, Turcja, Ukraina, Białoruś, Słowacja, Łotwa, Słowenia, Grecja, Gruzja, Mołdawia, a także: Kolumbia, USA, Algieria, Rwanda, Pakistan, Meksyk, Jemen czy Nepal. Podczas inauguracji uczelnia gościła także przedstawicieli Nasarawa State University, w Keffi w Nigerii.

Nowym kierunkiem w ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego jest Analityk Finansowy 2.0 i to właśnie tam najtrudniej było się dostać, biorąc pod uwagę liczbę 5 kandydatów na 1 miejsce. Zainteresowanie tym kierunkiem i poziom kandydatów były na tyle duże, że zwiększono limit przyjęć do 75 osób.

"Zainteresowanie studentów nowym kierunkiem studiów było bardzo duże, ale od wielu lat takim kierunkiem, który cieszy się wśród studentów to jest finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka oraz kierunek prowadzony w języku angielskim international business" - podkreśliła rektor UE.

Nowością na Uniwersytecie Ekonomicznym w tym roku akademickim jest także koło studenckie dotyczące marketingu.

"Koło bardzo prężnie działa i współpracuje z ogólnopolskim kołem marketingu. Wystawialiśmy się między innymi na juwenaliach śląskich. Będziemy również kontynuować tę drogę, aby następne koła powstawały" - powiedział PAP przewodniczący Parlamentu Studenckiego UE Miłosz Serafin.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku. Powstał w grudniu 1936 r., a 11 stycznia 1937 r. odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego. Jest także jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych. Uczelnia do tej pory wykształciła ponad 140 tysięcy cenionych na rynku pracy absolwentów. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ godl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024