W 2015 r. limit naboru na pierwszy rok w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu wynosił 144 miejsca; dziś jest to prawie 600, plus 200 miejsc na kierunku lekarskim, a w przyszłym roku będzie niemal 900 – podał w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.
Minister obrony narodowej uczestniczył w inauguracji roku akademickiego na AWL im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
"Chcę państwa zapewnić, że konsekwentnie wzmacniamy i będziemy wzmacniać wojsko polskie, poprzez zwiększanie liczebne jednostek wojskowych oraz poprzez modernizowanie wyposażenia, które trafia do wojska" – powiedział do zebranych Błaszczak.
Gratulował, że liczba kierunków na uczelni zwiększyła się. "Kiedy w 2015 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości obejmował władzę, kiedy pan Andrzej Duda został prezydentem, w Akademii Wojsk Lądowych były dwa kierunki nauczania: jeden to zarzadzanie, a drugi logistyka" – wskazał minister. Dodał, że obecnie są cztery kierunki m.in. dowodzenie, inżynieria bezpieczeństwa oraz informatyka.
"Wtedy, w 2015 roku, były 144 miejsca, limit naboru na pierwszy rok studiów. Dziś jest to prawie 600, plus 200 miejsc na kierunku lekarskim. A w przyszłym roku będzie niemal 900 miejsc" – podał szef MON.
Błaszczak podkreślił, że szczególną uwagę zwrócił na studentów, którzy rozpoczynają studia na kierunku dowodzenie. „Będziecie przyszłymi dowódcami w wojsku polskim i chcę was zapewnić, że będziecie dowodzili żołnierzami w jednostkach wyposażonych w nowoczesną broń” – mówił minister. Jak podkreślił, w Polsce jest już na przykład system Patriot i pierwsze oddziały w systemie Narew.
Dodał, że te systemy będą rozwijane, ponieważ „wielowarstwowa obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa jest przyszłością wojska polskiego”. „Innym bardzo ważny kierunkiem jest artyleria. Po 18 latach przerwy do wojska polskiego wróciła artyleria rakietowa; będzie 500 wyrzutni Himars. Są tacy, którzy krytykują mnie za to, że zdecydowałem o tym, żeby była taka duża liczba wyrzutni, ale tyle potrzebujemy, aby skutecznie odstraszyć agresora, aby Rosja, która próbuje odbudować swoje imperium nie wkroczyła do Polski” – zauważył Błaszczak.
Szef MON mówił też o „dynamicznym rozwoju wojsk pancernych”. „Na wyposażeniu wojska polskiego są już czołgi Abrams oraz koreańskie K2, to jest nasza przyszłość” – zaznaczył minister.
Błaszczak wskazał, że AWL to uczelnia, która się rozwija. „Działa już ośrodek zamiejscowy: Instytut Rodzajów Wojsk w Żaganiu. Dlatego w Żaganiu, ponieważ musieliśmy znaleźć inne miejsce do rozwoju tej uczelni, bo przed 2015 r., ci którzy wówczas rządzili, redukowali jednostki wojskowe, więc sprzedali te nieruchomości, które były na terenie AWL; teraz jest tam osiedle” – zaznaczył.
Podczas inauguracji roku akademickiego odczytano listy prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz premiera Mateusza Morawieckiego.
Studia w Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki rozpocznie blisko 600 studentów wojskowych, 200 studiów wojskowo-lekarskich Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz 150 studentów cywilnych (studiów I i II stopnia).
W Akademii kształci się ponad 3000 studentów, w tym 2700 podchorążych (studentów AWL i Kolegium Wojskowo-Lekarskiego). W ramach kursów oficerskich, doskonalących, kursów przeszkalania kadr rezerwy, kursów językowych, terytorialnej służby wojskowej, Legii Akademickiej oraz studiów podyplomowych w AWL w roku akademickim 2023/2024 kształcić będzie się 1600 słuchaczy.
AWL we Wrocławiu jest uczelnią wojskową, która kształci wykwalifikowane kadry dowódcze na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także przygotowuje absolwentów studiów cywilnych do pracy w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością państwa oraz prowadzi działalność naukową ukierunkowaną na rozwój potencjału obronnego kraju.
Akademia prowadzi studia wojskowe oraz cywilne, na trzech wydziałach: Zarządzania i Przywództwa, Nauk o Bezpieczeństwie oraz Dowodzenia; na sześciu kierunkach: Dowodzenie, Zarządzanie, Logistyka, Informatyka, Inżynieria bezpieczeństwa oraz Bezpieczeństwo narodowe.(PAP)
autorzy: Piotr Doczekalski
pdo/ ktl/ par/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.