Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
02.10.2023 aktualizacja 02.10.2023

Otwarto nową siedzibę Wydziałów Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji UWM w Olsztynie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W poniedziałek otwarto nową siedzibę dwóch wydziałów: Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Koszt inwestycji to 72 mln zł z czego 34 mln zł wyniosła dotacja z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski powiedział podczas konferencji prasowej, że już od wtorku na dwóch wydziałach w nowej siedzibie kształcenie rozpocznie ok. 6 tys. studentów.

"Rozpoczynaliśmy budowę w 2020 roku. To był trudny rok z uwagi na pandemię koronawirusa. Mimo trudnej sytuacji także na rynku inwestycyjnym mój poprzednik rektor UWM prof. Ryszard Górecki podjął decyzję o budowie nowej siedziby. Początkowo siedziba miała kosztować ponad 30 mln zł, ale umowa na budowę z uwagi na rosnące koszty opiewała już na 74 mln zł" - podkreślił prof. Jerzy Przyborowski.

Jak wskazał, obecnie już prawie wszystkie wydziały Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego mieszczą się w miasteczku studenckim Kortowo.

Do tej pory zajęcia studentów wydziału nauk społecznych odbywały się na wydziale biologii oraz w dawnych budynkach Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.

Dziekan Wydziału Nauk Społecznych w Olsztynie prof. Joanna Ostrouch-Kamińska oceniła, że dzięki budowie nowej siedziby dwóch wydziałów, symbolicznie zamyka się proces integracji trzech uczelni, które utworzyły 25 lat temu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

"Ostatnia część Wyższej Szkoły Pedagogicznej, która była poza campusem wkracza do miasteczka studenckiego i rozpoczynamy tym samym budowanie biografii instytucjonalnej zarówno obu wydziałów jak i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To, że jesteśmy razem z Wydziałem Prawa i Administracji, będzie inicjowało współpracę interdyscyplinarną zarówno pracowników jak i studentów" - podkreśliła, dodając, że siedziba wydziałów jest wizytówką UWM.

Dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Jarosław Dobkowski wspomniał, że 25 lat funkcjonowania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego to czas integracji wszystkich wydziałów w obrębie Kortowa. "To nasze marzenia, starania i determinacja, które nie byłyby możliwe bez wsparcia władz uniwersytetu. Dziękujemy, że nasze wydziały otrzymują siedzibę, gdzie będzie możliwe prowadzenie zaawansowanego procesu dydaktycznego" - podkreślił dziekan.

Nowa siedziba dwóch Wydziałów: Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji to budynek o powierzchni 12 tys. m kwadratowych, z tego 6 tys. m kwadratowych powierzchni użytkowej. W budynku są dwie duże aule wykładowe: na 250 osób i 130 osób, ponadto sala kreatywna, sale specjalistyczne m.in. kryminologiczna i sądowa a także ponad 58 sal dydaktycznych. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023