Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
02.10.2023 aktualizacja 02.10.2023

Białystok/ 29,5 mln zł z ABM dla Uniwersytetu Medycznego na Centrum Medycyny Cyfrowej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Symboliczny czek na 29,5 mln zł z Agencji Badań Medycznych (ABM) na stworzenie Centrum Medycyny Cyfrowej odebrał w poniedziałek w Białymstoku rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Adam Krętowski.

Czek przekazał prezes dr hab. ABM Radosław Sierpiński podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego na UMB, która odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Rektor Krętowski poinformował, że pozyskanie grantu (w konkursie) na to centrum pozwoli zwiększyć potencjał badawczy uczelni.

"Finansowanie Centrum Medycyny Cyfrowej pozwoli na stworzenie innowacyjnego ekosystemu badań biomedycznych i systemów ochrony zdrowia, który zintegruje zaawansowane technologie sztucznej inteligencji, nowatorskie badania medyczne i holistyczne zarządzanie danymi" - mówił w przemówieniu inauguracyjnym rektor UMB.

Krętowski przypomniał, że uczelnia jest liderem w Polsce w obszarze BIG Data w medycynie, medycynie cyfrowej dzięki wcześniejszym projektom i doświadczeniu. "W ramach dotychczasowych prac stworzyliśmy unikalny system informatyczny (...), który integruje dane wielkoskalowe, w tym genomiczne oraz fenotypowe i obrazowe z różnych badań rejestrowych. Dzięki temu systemowi jesteśmy w stanie analizować i powiązać informacje kliniczne z biologicznymi próbkami przechowywanymi w biobanku naszej uczelni" - powiedział rektor UMB i dodał, że z dotychczasowych projektów uczelnia ma zebrane i zgromadzone dane od ok. 10 tys. pacjentów. Wyjaśnił, że realizacja Centrum Medycyny Cyfrowej pozwoli zintegrować już posiadaną bazę danych z systemami obu szpitali klinicznych uczelni oraz pozwoli opracować moduł dostosowany do potrzeb lekarzy i naukowców, aby cały system był bardziej funkcjonalny.

"Wierzymy, że projekt Centrum Medycyny Cyfrowej umożliwi tworzenie nowych modeli diagnostycznych i terapeutycznych poprzez wykorzystanie technologii uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji poprawiając jakość opieki zdrowotnej w naszym kraju"- dodał prof. Adam Krętowski.

Rektor UMB podkreślił, że aby rozwijać medycynę cyfrową potrzebna jest też wykształcona kadra w tym zakresie stąd kształcenie biostatystyków, konieczność kształcenia bioinformatyków medycznych, analityków danych wielkoskalowych z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. "Jesteśmy jedyną w Polsce uczelnią, która prowadzi kształcenie na kierunku biostatystyka kliniczna"- mówił rektor. Dodał, że niezbędna jest rozpoczęta w połowie 2023 r. realizacja dydaktycznego centrum bioinformatyki i statystyki klinicznej, dzięki dotacji z ministerstwa zdrowia. Rektor wyraził nadzieję, że dalszy rozwój medycyny cyfrowej (łączenie nauk medycznych ze ścisłymi) mógłby być podstawą do utworzenia czwartego wydziału na uczelni.

Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński powiedział, że rozwiązania, które są i będą proponowane dzięki takim przedsięwzięciom jak Centrum Medycyny Cyfrowej, nowoczesne terapie i możliwości służą pacjentom. "I to jest najważniejsze" - dodał.

Sierpiński poinformował, że w ciągu trzech ostatnich lat na UMB trafiło z tej agencji ok. 100 mln zł na różne projekty na badania kliniczne, inwestycje w infrastrukturę. "To tutaj będą rozwijane takie technologie jak proteomika, genetyka czy trapie celowane, terapie szyte na miarę" - powiedział Sierpiński. Ocenił, że centrum Medycyny Cyfrowej będzie czymś w rodzaju - jak to określił - "mózgu uczelni" z opracowywaniem wielkiej liczby danych i wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

UMB kształci obecnie ok. 6 tys. studentów, w tym ok. 1,7 tys. studentów pierwszego roku, ok. 500 na studiach anglojęzycznych dla studentów z zagranicy. Na uczelni jest 230 doktorantów. Wskazywał, że potrzebna jest dodatkowa infrastruktura dydaktyczna, rozwój bazy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w kompleksie przy ul. Żurawiej, rozbudowa centrum symulacji medycznych. UMB zabiega też o środki na Uniwersyteckie Centrum Onkologii Spersonalizowanej.(PAP)

Autorka: Izabela Próchnicka

kow/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023