Naukowiec wśród laureatów "wojskowych oskarów"

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

"Róbmy rzeczy z pasją, a na pewno wiele osiągniemy" - powiedział odbierając Nagrodę Buzdygana prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej. Profesora doceniono za skuteczność w realizacji wizji rozwoju Akademii.

Ludzie, którzy mają wizję, pracuja z pasją - przyznał naukowiec, oddając zasługi wszystkim pracownikom Akademii. Zaznaczył, że często musi powstrzymywać badaczy "żeby się nie zapracowali", ponieważ "robią to, co kochają i to, co lubią".

Kontradmirał, jak podano we wtorek podczas gali rozdania nagród, połączył w życiu zawodowym dwie swoje pasje - naukę oraz morze, czyli służbę na okręcie. Doktorat pisał w kajucie okrętu rozpoznawczego „Hydrograf”, którym dowodził. W 2013 r. zszedł na ląd i rozpoczął karierę naukową w AMW. Odkąd pełni funkcję rektora, gdyńska uczelnia otworzyła się na nowe kierunki badań naukowych, realizowane m.in. przez Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa.

"Jest znaną i ceniona postacią w świecie szkolnictwa wojskowego. To z jednej strony przykład doskonałego dowódcy, a z drugiej - ceniony dydaktyk i naukowiec, łączący takie cechy, jak kreatywność, otwartość, komunikatywność i nowoczesne spojrzenie na rozwój uczelni" - ocenił rekomendujący tę kandydaturę rektor-komendant WAT, generał prof. dr hab. Przemysław Wachulak.

Prof. dr hab. Tomasz Szubrycht jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. W trakcie studiów w Naval War College w Newport (USA) ukończył kurs stosunków międzynarodowych organizowany m.in. przez wykładowców z Harvard University. Dowódcą okrętu ORP. Odpowiadał za organizację działalności naukowej Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich, współpracując z krajowymi i międzynarodowymi uczelniami oraz instytucjami naukowymi i badawczymi. Jako dziekan zainicjował program Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych.

Jest twórcą „Rocznika Bezpieczeństwa Morskiego”, członkiem komitetów naukowych czasopism z zakresu bezpieczeństwa. Działa m.in. w Lidze Morskiej i Rzecznej oraz w Polskim Towarzystwie Nautologicznym. Napisał ponad 200 artykułów, monografii oraz oryginalnych prac.

Redakcja „Polski Zbrojnej” przyznała Buzdygany już po raz 28.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ponad 40 naukowców z Nagrodami Prezesa Rady Ministrów

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera