Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
30.09.2023 aktualizacja 30.09.2023

W Aragonii odkryto ślady najstarszego forum rzymskiego na Płw. Iberyjskim

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ekipa archeologów z Hiszpanii odnalazła w Aragonii, w północno-wschodniej części tego kraju, forum rzymskie z II w. p.n.e. Naukowcy twierdzą, że to najstarszy tego typu obiekt wybudowany na Półwyspie Iberyjskim.

W komunikacie przekazanym mediom zespół kierowany przez Alberto Mayayo oraz Borję Diaza z Wydziału Archeologii na Uniwersytecie w Saragossie, sprecyzował, że ślady dużych rozmiarów forum znaleziono w gminie El Burgo de Ebro, w prowincji Saragossa.

Autorzy studium wyjaśnili, że budowla znajdowała się na terenie miasta, którego nazwy wciąż nie udało się badaczom ustalić. Było ono zamieszkane do czasu jego zburzenia.

Z ustaleń hiszpańskich archeologów wynika, że prawdopodobną przyczyną zniszczenia miasta była trwająca pomiędzy 80 a 71 r. p.n.e. wojna sertoriańska, stanowiąca konflikt pomiędzy stronnictwami optymatów i popularów w Imperium Rzymskim.

“To bardzo ważne znalezisko ze względu na jego rozmiar i architekturę, a także z uwagi na fakt, że to najstarsze forum rzymskie dotychczas znalezione na Półwyspie Iberyjskim” - poinformował Borja Diaz.

Hiszpański archeolog dodał, że dużych rozmiarów plac otoczony był podwójnym portykiem pokrytym płytkami i prawdopodobnie wykorzystywanym przez środowisko pochodzących z Italii kupców do działalności handlowej.

Badacze przypuszczają, że w sąsiedztwie forum znajdował się duży budynek magazynowy, a także łaźnie publiczne.

Forum w Imperium Rzymskim było placem usytuowanym przy zbiegu dwóch głównych arterii miejskich. Zazwyczaj miało ono kształt prostokąta, przy którym funkcjonowały obiekty użyteczności publicznej.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023