Nauka dla Społeczeństwa

29.02.2024
PL EN
19.09.2023 aktualizacja 19.09.2023

Wrocław/ W środę rusza Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

1,5 tysiąca specjalistów z kraju i zagranicy, zajmujących się chirurgią, weźmie udział w 71. Kongresie Towarzystwa Chirurgów Polskich (TChP), zorganizowanym w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w dniach 20-23 września 2023 roku.

Jak podano w komunikacie przesłanym PAP przez wrocławski Uniwersytet Medyczny, Wrocław jest gospodarzem tego spotkania po raz czwarty – ostatni kongres TChP odbył się w stolicy Dolnego Śląska 14 lat temu.

„Bez wątpienia nasz kongres jest najważniejszym tegorocznym wydarzeniem w polskiej chirurgii. Wezmą w nim udział przede wszystkim chirurdzy, ale także chirurdzy zajmujący się endoskopią i inni specjaliści, pielęgniarki, na co dzień zajmujący się chirurgią ogólną i chirurgią onkologiczną. Właśnie tych dwóch specjalności będą przede wszystkim dotyczyć liczne sesje naukowe. W tym roku szczególnie skupimy się na chirurgii jamy brzusznej. Jest to jeden z tych obszarów, w których liczba nowotworów nie maleje, a zabiegi operacyjne pozostają jedną z podstawowych metod ich leczenia” - powiedział cytowany w komunikacie prof. Wojciech Kielan, prezes TChP oraz przewodniczący komitetu naukowego i organizacyjnego spotkania, a także kierownik II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW).

Zaplanowano 31 sesji naukowych, blisko 160 prac prezentowanych w ramach sesji plakatowej, warsztaty praktyczne, prezentacja najlepszych prac. Wiele miejsca wypełnią panele, dotyczące technik laparoskopowych, hybrydowych endo/laparoskopowych, wideochirurgii, robotyki.

W roku Jana Mikulicza-Radeckiego w chirurgii polskiej, ustanowionego przez Towarzystwo Chirurgów Polskich i Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, nie mogło zabraknąć sesji, poświęconej tej wybitnej postaci, której imię nosi Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Mikulicz-Radecki pracował przez ostatnie 15 lat swojego życia właśnie w tym mieście. Kongres TChP jest doskonałą okazją, by przypomnieć jego dokonania i wpływ na rozwój polskiej chirurgii.

„Sesja międzynarodowa dotycząca leczenia raka żołądka zgromadzi wielu najwybitniejszych chirurgów z całego świata zajmujących się tym tematem. Uczestnicy kongresu dowiedzą się o aktualnym stanie wiedzy dotyczącym leczenia raka żołądka, a szczególnie raka połączenia przełykowo-żołądkowego, który jest obecnie najczęściej występującym nowotworem złośliwym żołądka” - napisano w komunikacie.

Niewątpliwą atrakcją kongresu będą warsztaty z chirurgii robotycznej w asyście systemu da Vinci. To temat coraz bardziej gorący w Polsce, bo nareszcie procedury z wykorzystaniem robota, które na świecie są standardem, u nas zaczynają być refundowane. Chirurgia robotowa rozwija się w naszym kraju w bardzo szybkim tempie. W zeszłym roku wykonano w Polsce ponad 4,5 tysiąca zabiegów w asyście robota chirurgicznego.

Osobna sesja poświęcona została rezydentom. Uczestnicy tego panelu zmierzą się z aktualnymi problemami systemowymi, o których będzie można podyskutować poprzez forum internetowe „Chirurdzy chirurgom”. Udział w kongresie młodych lekarzy jest szczególnie ważny w kontekście kryzysu demograficznego, jaki dotknął także chirurgię.

„To jedna z tych specjalizacji, na którą w ostatnich latach brakuje chętnych, choć w poprzednich dekadach była oblegana. Kiedyś dostanie się na specjalizację z chirurgii było dla młodego lekarza wyróżnieniem, a dziś w całym kraju mamy wolne miejsca rezydenckie. Średnia wieku chirurga w Polsce wynosi 59 lat, więc jeśli ten trend się nie odwróci, sytuacja staje się powoli dramatyczna. Prawdą jest, że nasza praca jest trudna i wymagająca, ale też przynosi wiele satysfakcji, gdy po zabiegu pacjent wraca do zdrowia w sposób spektakularny. Efekt leczenia – także w przypadkach pacjentów onkologicznych – bywa bardzo szybki. Co ciekawe, nasz zawód przestaje być typowo męskim. Coraz więcej kobiet wybiera specjalizację z chirurgii i trzeba przyznać, że to one lepiej zdają egzaminy specjalizacyjne niż ich koledzy” - powiedział prof. Kielan.

Kongres TChP będzie połączony z walnym zebraniem członków Towarzystwa Chirurgów Polskich i wybraniem nowych władz na kolejną kadencję.(PAP)

Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024