Centrum Copernicus: pożary lasów w Kanadzie to ponad 25 proc. emisji węglowych z pożarów lasów na całym świecie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tegoroczne rekordowe pożary lasów w Kanadzie przyczyniły się do prawie 410 milionów ton emisji związków węgla, co stanowi 27 proc. światowych emisji pochodzących z pożarów lasów – poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus.

„Zakres, uporczywość i intensywność pożarów lasów sprawiły, że suma emisji związków węgla w 2023 r. wyniosła prawie 410 megaton, co stanowi zdecydowanie najwyższą wartość dla Kanady w zbiorze danych CAMS. Poprzedni rekord został odnotowany w 2014 r. ze 138 tonami emisji związków węgla” - podało w tym tygodniu Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), jeden z programów monitorujących środowisko w ramach programu obserwacji Ziemi prowadzonego przez UE.

Dane pochodzą z raportu „Northern Hemisphere wildfires – a summer of extremes” (pożary lasów na północnej półkuli - lato ekstremów).

410 megaton emisji związków węgla to równowartość 1504,7 megaton (milionów ton) emisji dwutlenku węgla. Jak przekazało PAP biuro prasowe CAMS, dla otrzymania wielkości emisji CO2 należy pomnożyć wielkość emisji związków węgla (carbon emissions) przez 3,67.

Trwające od maja pożary lasów w Kanadzie odpowiadają dotychczas za 27 proc. ogółu emisji związków węgla i jeszcze się nie skończyły – wskazało w swoim komunikacie CAMS. Z danych satelitarnych i analiz wynika, że dym z tegorocznych pożarów kanadyjskich lasów dotarł także do Europy, ostatni raz na przełomie sierpnia i września, kiedy zamglone pyłem niebo obserwowano nad Wyspami Brytyjskimi, północno-zachodnią, centralną i południową Europą.

„W miarę jak wzrastają temperatury, a warunki suszy stają się bardziej długoterminowe, rośnie ryzyko fatalnych pożarów lasów takich jak w Kanadzie” - powiedział cytowany w komunikacie starszy naukowiec CAMS Mark Parrington. Inne poważne w skutkach pożary lasów na północnej półkuli miały miejsce w Rosji, głównie w rejonie Omska i Nowosybirska, a w lipcu i sierpniu także w północnej i centralnej Grecji, gdzie pożary miały trzeci co do wielkości zasięg w historii po 2007 i 2021 r., ponadto w Portugalii, Hiszpanii, a także na hawajskiej wyspie Maui.

Kanadyjska Północ i Arktyka ocieplają się szybciej niż inne części Ziemi. Według opublikowanej w czerwcu w „Nature” pracy naukowców z Kanady, Korei Płd. i Niemiec, wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano. Naukowcy podkreślili, że widoczny jest „głęboki wpływ emisji gazów cieplarnianych na Arktykę”, a jedną z konsekwencji zmian klimatu są także częstsze pożary lasów.

Według bieżących danych CIFFC, międzyrządowej agencji monitorującej pożary, obecnie trwa w Kanadzie 911 pożarów, 528 z nich jest poza kontrolą, w 6285 pożarach spłonęło w tym roku 17,3 mln hektarów lasów.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera