Uczelnie i instytucje

P.Czarnek: odbudowujemy szkolnictwo zawodowe od podstaw do szkół wyższych

15.09.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P) i prezes Zarządu WZU dr Piotr Tefelski (L) na uroczystości utworzenia Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu, w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu.  PAP/Tytus Żmijewski
15.09.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P) i prezes Zarządu WZU dr Piotr Tefelski (L) na uroczystości utworzenia Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu, w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu. PAP/Tytus Żmijewski

Odbudowujemy szkolnictwo zawodowe od podstaw do szkół wyższych, tworzymy 120 nowoczesnych szkół zawodowych w całej Polsce, także w woj. kujawsko-pomorskim - powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Grudziądzu, gdzie funkcjonować będzie Publiczna Uczelnia Zawodowa.

Szef MEiN podpisał rozporządzenie o utworzeniu uczelni podczas uroczystości w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Grudziądzu, gdzie przed kilkoma laty zrodziła się idea powołania szkoły wyższej.

"Utworzenie Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu stało się faktem. Uczelnia będzie funkcjonowała od 1 stycznia 2024 r., a pierwsi studenci będą na tej uczelni 1 października 2024 r. - na mechatronice. Powstanie uczelni wpisuje się w politykę rządu dotyczącą szkolnictwa zawodowego. Odbudowujemy to szkolnictwo zawodowe od podstaw do szkół wyższych. Tworzymy nasze centra umiejętności za 1,4 mld zł. 120 takich centrów umiejętności, czyli nowoczesnych szkół zawodowych będzie w całej Polsce, także w woj. kujawsko-pomorskim" - podkreślił Czarnek.

Minister zwrócił uwagę, że wzmocnione radykalnie zostały uczelnie zawodowe w byłych miastach wojewódzkich. "Były one po to, żeby te miasta miały swoje ośrodki akademickie, ale były takimi uczelniami niedocenianymi. Od dwóch lat to całkowicie się zmienia. Wprowadziliśmy ustawę, która pozwoliła na zmianę nazw, ale też zakresu działania tych uczelni, na akademie nauk stosowanych. Część z tych uczelni to akademie pełnoprawne, jak Mazowiecka Akademia w Płocku czy Akademia Zamojska w Zamościu, czy Akademia Piotrkowska w Piotrkowie Trybunalskim" - mówił szef MEiN.

Zaznaczył, że wzmocnione zostało finasowanie szkół zawodowych wyższych po to, żeby istniejący pracownika, który potrzebuje wykwalifikowanej kadry, rzeczywiście mógł otrzymać wykwalifikowaną kadrę na najwyższym poziomie i to tę po szkołach średnich, jaki tę po szkołach wyższych zawodowych. Dodał, że tego potrzebna jest też publiczna szkoła zawodowa w Grudziądzu.

Minister podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się powstanie uczelni i władzom Grudziądza, które przekazały budynek na jej potrzeby. "Będziemy dokonywać wszelkich starań, żeby ta uczelnia zawodowa szybko się rozwijała i wkrótce stałe się też Akademią Grudziądzką - są na to perspektywy" - dodał Czarnek.

W czasie uroczystości odczytano okolicznościowe listy, które skierowali marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki.

"To wyjątkowy dzień dla społeczności Wojskowych Zakładów Uzbrojenia oraz dla całego Grudziądza, zwieńczający kilkuletnie państwa wysiłki i starania. Przede wszystkim pragnę z całego serca gorąco pogratulować tego sukcesu, z panem prezesem (WZU) Piotrem Tefelskim na czele oraz podziękować za wysiłki wszystkim osobom i instytucjom, które wniosły i wnoszą swój wkład w to jakże ważne przedsięwzięcie" - napisał Jarosław Kaczyński w liście, który odczytał prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki.

Prezes PiS podkreślił, że jest rzeczą niezwykłej wagi, polską racją stanu, by nasza ojczyzna posiadała z jednej strony silną i nowoczesną armię, a z drugiej jak najbardziej zaawansowany technologicznie przemysł obronny. Dodał, że zaawansowanego technologicznie przemysłu obronnego nie można osiągnąć zarówno bez znakomitej kadry badawczej, jaki wysoce wykwalifikowanej kadry praktyków zatrudnianych w zbrojeniówce", a taką zapewni grudziądzka uczelnia.

Marszałek Witek i premier Morawiecki również pogratulowali uwieńczenia starań o powołanie pierwszej w mieście uczelni publicznej, w której studenci będą kształcić się za darmo. Nawiązano też do tradycji wojskowych Grudziądza, gdzie m.in. w 1920 r. powstała Centralna Szkoła Jazdy, w 1925 r. powołano Szkołę Orląt, a w 1930 r. - Centrum Wyszkolenia Żandarmerii.

Na zakończenie uroczystości podpisano Deklarację o wsparciu rozwoju Publicznej Uczelni Zawodowej i Wojskowych Zakładów Uzbrojenia. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Wrocławski: uczelnia nie potępi publicznie Izraela za wojnę w Strefie Gazy

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera