Szwecja/ Fundacja Noblowska podwyższyła wartość Nagrody Nobla do 11 mln koron; to najwyższy poziom w historii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Fundacja Noblowska w Sztokholmie poinformowała w piątek o podwyższeniu do historycznego poziomu wartości Nagrody Nobla - z 10 mln do 11 mln koron (ok. 920 tys. euro) w każdej z sześciu dziedzin. Nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla zostaną ogłoszone na początku października.

Jak wyjaśniono w komunikacie, podwyżka jest możliwa dzięki dobrej kondycji założonego przez Alfreda Nobla funduszu, którym zarządza fundacja. Kapitał jest pomnażany poprzez m.in. obligacje oraz inwestycje na giełdach papierów wartościowych.

Na decyzję wpływ miała jednak inflacja oraz niska wartość korony szwedzkiej wobec euro oraz dolara. W przeliczeniu na te waluty tegoroczni nobliści mogliby otrzymać mniej pieniędzy niż ich poprzednicy.

W przeszłości Fundacja Noblowska kilkukrotnie zmieniała wartość Nagrody Nobla. W 2012 roku kryzys finansowy w UE przyczynił się do zmniejszenia funduszu Fundacji Noblowskiej i konieczności zmniejszenia kwoty nagrody z 10 mln koron do 8 mln koron. Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk w 2019 roku otrzymała 9 mln koron.

Nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla zostaną ogłoszone w dniach 2-9 października w Sztokholmie (z medycyny, fizyki, chemii, literatury, ekonomii) oraz Oslo (Pokojowa Nagroda Nobla).

Nagroda Nobla to również złoty medal noblowski oraz kaligrafowany dyplom.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera