Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
15.09.2023 aktualizacja 15.09.2023

Meksyk/ Prof. Mirosława Czerny doktorem honoris causa uczelni w Toluce

Fot. materiały prasowe UW Fot. materiały prasowe UW

Prof. Mirosława Czerny z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UW, otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Autonomicznego Stanu Meksyk w Toluce.

"Badaczka przez całe swoje zawodowe życie analizuje zjawiska oraz procesy miejskie i regionalne w Ameryce Łacińskiej" - podał w czwartek Uniwersytet Warszawski (UW) na stronie internetowej.

Prof. Mirosława Czerny jest geografem. Obecnie pracuje w Katedrze Geografii Miast i Planowania Przestrzennego UW, kieruje również Szkołą Doktorską Nauk Społecznych.

"Współpraca badaczki z Uniwersytetem Autonomicznym Stanu Meksyk w Toluce (The Universidad Autónoma del Estado de México, UAEM) rozpoczęła się w 1977 r., kiedy dołączyła do grupy geografów z Uniwersytetu Warszawskiego organizujących drugie sympozjum polsko-meksykańskie. Od tego czasu prof. Czerny uczestniczyła w realizacji wielu projektów naukowych w Meksyku" - poinformowano w komunikacie.

Naukowczyni została uhonorowana tytułem doktora honoris causa UAEM za "wkład w rozwój badań miejskich i regionalnych w Ameryce Łacińskiej oraz ogromne zaangażowanie we współpracę naukową pomiędzy uczelniami, której efektem są m.in. studium rozwoju w Nordeste del Estado de México czy badania strefy metropolitalnej miasta Toluca oraz regionu zamieszkanego przez ludność autochtoniczną Mazahua".

"Od wielu lat współpracujemy w ramach sieci badawczej RED TEMÁTICA Internacional de territorios, sustentabilidad y gobernanza en México y Polonia (RETESYG), której działania finansowane są przez UAEM. Wspólnie organizujemy konferencje naukowe, kongresy i sympozja, wydajemy też publikacje" – zrelacjonowała prof. Czerny, cytowana w notce.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa odbyła się 7 września w siedzibie meksykańskiej uczelni.

Nie jest to pierwszy doktorat honoris causa dla prof. Mirosławy Czerny w Ameryce Łacińskiej. W 2007 r. polska badaczka została uhonorowana tym tytułem przez Universidad Nacional de San Agustín de Arequipa (Peru), a w 2018 r. - przez Universidad de Manizales (Kolumbia). Otrzymała również medal za zasługi dla geografii peruwiańskiej, przyznany w 125-lecie istnienia Towarzystwa Geograficznego w Limie.

Prof. Czerny jest autorką książek popularyzatorskich i podręczników do geografii dla szkoły podstawowej. W swoich badaniach skupia się na tematach: struktury przestrzennej miast, ubóstwa, dzielnic marginalnych, rozwoju zrównoważonego obszarów wiejskich, polityk rozwoju regionalnego, politycznych aspektów zmian przestrzennych, konfliktów przestrzennych. (PAP)

Nauka w Polsce

bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024