Uczelnie i instytucje

Stypendia na studia w Polsce dla 601 osób z 18 krajów

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

601 osób z 18 krajów przyjedzie na studia do Polski w ramach stypendium przyznanego w programie Anders NAWA. Program skierowany jest do przedstawicieli Polonii, którzy mają Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju.

O udział w programie mogą ubiegać się młodzi ludzie, którzy odbywali cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej lub studiów I stopnia poza granicami Polski - poinformowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

Dzięki programowi młodzież polonijna może utrzymać łączność z krajem przodków - podkreślono w komunikacie.

„Program im. gen. Władysława Andersa daje szansę Polakom mieszkającym na całym świecie na bezpłatne studiowanie w Polsce. Od nowego roku akademickiego wysokość stypendium Anders NAWA wzrośnie z 1500 zł do 1800 zł miesięcznie. Cieszymy się, że możemy wspierać najlepszych z najlepszych, dla których język i kultura przodków to ważna część tożsamości. Program nabiera rozpędu i nieustająco cieszy się zainteresowaniem młodzieży polonijnej” – powiedział cytowany w informacji prasowej dyrektor generalny NAWA, dr Dawid Kostecki.

Najliczniejszą grupę stypendystów stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy i Litwy. Po raz pierwszy w historii programu Anders NAWA wnioski o stypendium złożyli obywatele Wielkiej Brytanii, Wenezueli, Kanady, Macedonii Północnej i Kolumbii. "W tym roku obserwujemy, większe niż dotychczas, zainteresowanie programem wśród młodzieży polonijnej z państw Europy Zachodniej i Południowej oraz obu Ameryk" - zaznaczono w komunikacie.

W ramach naboru wniosków w tegorocznej edycji złożono 1149 wniosków, spośród których 601 uzyskało stypendium dyrektora NAWA i będą one realizowane na uczelniach podległych Ministerstwu Edukacji i Nauki. Dodatkowo NAWA przeprowadziła formalną weryfikację wniosków stypendystów ubiegających się o stypendium Ministra Zdrowia oraz o stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stypendyści programu Anders NAWA będą kształcić się na wybranych przez siebie uczelniach w Polsce bądź na kursie przygotowawczym poprzedzającym właściwy tok studiów. Od tego roku akademickiego NAWA oferuje wszystkim beneficjentom programu, także z poprzednich edycji, comiesięczne stypendium w wysokości 1800 zł w regulaminowym okresie kształcenia oraz zwolnienie z opłat za kształcenie na kursie przygotowawczym lub w uczelniach publicznych.

Największą popularnością wśród stypendystów cieszą się: informatyka, zarządzanie, ekonomia, biznes, finanse i rachunkowość oraz logistyka. Najchętniej wybieranymi uczelniami są: Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Wyniki naboru dostępne są na stronie internetowej. 

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) to rządowa agencja podlegająca Ministrowi Edukacji i Nauki, działająca od 2017 r. na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej.(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

    Politechnika Gdańska organizuje Bałtycki Festiwal Nauki

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ W czwartek rozpoczynają się juwenalia - zmiany w komunikacji miejskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera