Andrzej Grzybowski na liście TOP100 najbardziej wpływowych specjalistów w dziedzinie okulistyki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Andrzej Grzybowski został umieszczony na liście TOP100 najbardziej wpływowych i inspirujących specjalistów w dziedzinie okulistyki na rok 2023 według The Ophthalmologist Power List.

Poznański specjalista jest też pierwszym Polakiem wybranym na stanowisko prezydenta-elekta stowarzyszenia EVER (European Vision & Eye Research Association) na kadencję 2022-2023. EVER to wiodące w Europie towarzystwo naukowe w oftalmologii, liczy ponad 850 członków z 48 krajów świata. Skupia 11 sekcji naukowych i obejmuje wszystkie obszary okulistyki oraz nauk o widzeniu.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski w latach 2008-2017 był ordynatorem Oddziału Okulistyki Szpitala Miejskiego w Poznaniu, a od 2010 r. do 2015 r. pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie okulistyki dla województwa wielkopolskiego. Obecnie jest kierownikiem Katedry Okulistyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Założył Fundację Okulistyka 21, jest laureatem wielu prestiżowych krajowych i zagranicznych nagród naukowych. Został honorowym członkiem hinduskiego towarzystwa okulistycznego ACOIN (2016), Achievement Award AAO (2017), Publons Peer Review Award (2017) oraz APAO Achievement Award (2018).

Jest członkiem redakcji wielu prestiżowych czasopism naukowych (z tzw. listy filadelfijskiej) oraz międzynarodowych towarzystw naukowych, takich jak Europejska Akademia Okulistyczna oraz Europejskie Towarzystwo Retinologicznego (Euretina). Organizuje kursy i sesje naukowe na najważniejszych światowych konferencjach okulistycznych, w tym AAO, Euretina, World Congress of Ophthalmology, SOE, APAO i EVER. Jest wykładowcą Europejskiej Szkoły Profesorów Okulistyki (EUPO).

Prof. Andrzej Grzybowski opublikował ponad 450 artykułów naukowych w recenzowanych międzynarodowych czasopismach naukowych, takich jak „New England Journal of Medicine”, „Ophthalmology”, „Retina", „Acta Ophthalmologica", „Survey of Ophthalmology", „British Journal of Ophthalmology” oraz „Eye”. Członek redakcji m.in. Acta Ophthalmologica, Neuro-ophthalmology.

Specjalizuje się w skomplikowanych zabiegach chirurgii zaćmy i niektórych operacjach ciała szklistego oraz siatkówki (tzw. witrektomia). Jego zainteresowania kliniczne i badawcze dotyczą chirurgii przedniego odcinka oka, schorzeń siatkówki, okulistyki dziecięcej, neurookulistyki oraz historii okulistyki, neurologii i dermatologii. (PAP)

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.12.2017 Prof. Daniel Gryko. PAP/Bartłomiej Zborowski

    Prof. Daniel Gryko zdobył Polsko-Francuską Nagrodę Naukową

  • Łódź/ Przemysław Wachowski ponownie rektorem Akademii Sztuk Pięknych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera