Ruszyła bezpłatna rejestracja na 12. „Noc w Instytucie Lotnictwa”

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

6 października już po raz 12. odbędzie się „Noc w Instytucie Lotnictwa”. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy uruchomili system obowiązkowej, bezpłatnej rejestracji dla odwiedzających; wejściówki można zdobyć poprzez oficjalną stronę imprezy.

„Noc w Instytucie Lotnictwa” to największa w Polsce nocna impreza edukacyjna, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich.

Każda kolejna edycja cieszy się coraz większym zainteresowaniem; w roku poprzednim Instytut w ciągu zaledwie sześciu godzin odwiedziło ponad 58 tys. osób. Łącznie we wszystkich edycjach w Nocy wzięło udział ponad 360 tys. osób.

W ramach tegorocznej imprezy uruchomione zostaną m.in. wystawa maszyn latających, zwiedzanie niedostępnych na co dzień laboratoriów, spotkania z naukowcami. Goście będą mogli porozmawiać z pilotami cywilnymi i wojskowymi, spadochroniarzami, pracownikami lotnisk, inżynierami z branży lotniczej, astronomami i kosmonautami. Zaprezentowane zostaną obszary związane z lotnictwem, nowymi technologiami, kosmosem, ale nie tylko.

Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można zobaczyć 35 statków powietrznych. Po raz pierwszy pojawią się: RWD-8, Zlin 242L, Diamond DA-42, M-346 Bielik, samoloty Gogetair czy śmigłowiec PZL SW-4 Puszczyk. Nowością w tym roku będzie także wystawa statyczna bezzałogowego statku powietrznego HAASTA, opracowanego wspólnie przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz firmę Eurotech. 

Powrócą znane z poprzednich edycji: Short SC-7 Skyvan, BushCat, Aviat A-1 Husky, Tecnam P2006T,  samoloty Extra-330SC, Extra-300L, dwa AT-3 oraz wiatrakowiec Tercel. Nie zabraknie także wojskowych maszyn, w tym samolotów C-295M CASA, M-28B Bryza, czy śmigłowców Mi-8 i W-3WA SAR Sokół. W strefie śmigłowcowej zawitają m.in. Bölkow Bo 105, dwa Robinsony 44 czy Eurocopter EC135 z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wystawę maszyn uzupełnią także polskie konstrukcje i samoloty historyczne – m.in. PZL-104 Wilga i PZL-130 Orlik, PZL M-18 Dromader i An-2, DHC-1 Chipmunk i T-6 Harvard 4M oraz SB-Lim i Lim-2. Zabytkowe samoloty będzie można oglądać także poza wyznaczoną strefą samolotową, na całym terenie Instytutu –  PZL TS-11 „Iskra”, PZL I-22 „Iryda”, PZL TS-8 „Bies”, Jak-23, Lim-5, PZL-104 „Wilga” czy śmigłowiec Mi-2.

Impreza jest skierowana do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki oraz dla tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny.

W tym roku coraz pierwszy organizatorzy uruchomili system obowiązkowej, bezpłatnej rejestracji dla odwiedzających. Obowiązek rejestracji związany jest z wewnętrznymi regulacjami bezpieczeństwa oraz prewencją związaną z sytuacją geopolityczną w regionie.

Jak informują przedstawiciele Instytutu, zarejestrować muszą się wszyscy. Obowiązują dwa osobne formularze: dla indywidualnych gości oraz dla przedstawicieli mediów.

Zapisy wystartowały 29 sierpnia br. Osoby poniżej 16. roku życia muszą zostać zgłoszone w formularzu przez opiekuna prawnego; wszyscy pozostali rejestrują się samodzielnie.

mat. prasowe
mat. prasowe

Nie ma terminu zamknięcia rejestracji (wyjątek stanowią media), jednak organizatorzy podkreślają, że z uwagi na duże zainteresowanie imprezą im wcześniej prześle się formularz, tym lepiej. Przy rejestracji on-line wygenerowany zostanie automatycznie kod QR, który będzie stanowił kartę wstępu. Kod przekazany zostanie poprzez e-mail lub w formie linku do pobrania w wiadomości SMS.

Zastrzeżono też, że przy wejściu na imprezę obowiązywać będzie dodatkowa kontrola ochrony, która wynika z ogólnopolskich przepisów związanych z wprowadzeniem alertu BRAVO. Ochrona będzie mogła zażądać okazania dokumentu tożsamości oraz zawartości bagażu. Szczegóły dotyczące tego, czego nie można wnosić na wydarzenie, dostępne są w regulaminie.

Noc w Instytucie Lotnictwa. fot. Michał Czajka
Noc w Instytucie Lotnictwa. fot. Michał Czajka

„Noc w Instytucie Lotnictwa” odbędzie się w piątek 6 października 2023 roku w godzinach 17:00-23:00 w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa (al. Krakowska 110/114 w Warszawie).

Serwis Nauka w Polsce objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Katarzyna Czechowicz

kap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera