Ablacja przezcewnikowa zmniejsza ryzyko demencji i zgonu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zapobiegający migotaniu przedsionków zabieg ablacji przezcewnikowej zmniejsza ryzyko demencji i zgonu w każdej grupie wiekowej - informuje „Journal of the American Geriatrics Society”.

Ablacja przezcewnikowa to procedura, która polega na wprowadzeniu elastycznego przewodu do naczynia krwionośnego w pachwinie, a następnie do serca, gdzie niszczy tkankę odpowiedzialną za szybkie i nieregularne bicie serca.

Do tej pory nie było jasne, czy związek pomiędzy ablacją przezcewnikową a niższym ryzykiem otępienia i śmiertelności występuje w różnych podgrupach pacjentów (podzielonych według wieku, płci, chorób współistniejących i stosowania leków).

Nowe badanie (DOI:10.1111/jgs.18538) przeprowadzone przez zespoł z Liverpoolu (Wielka Brytania) objęło ponad 40 000 osób z migotaniem przedsionków obserwowanych przez co najmniej pięć lat. Jak się okazało, ablacja przezcewnikowa rzeczywiście wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia tych powikłań u wszystkich typów pacjentów.

Ryzyko otępienia było niższe średnio o około 48 proc. u pacjentów, którzy przeszli ablację przezcewnikową - w porównaniu z pacjentami, którzy nie zostali poddani tego rodzaju ablacji. Zabieg ablacji wiązał się także z niższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Prawidłowości te obserwowano zarówno u osób w wieku 65–79 lat jak i co najmniej 80 lat; mężczyzn i kobiet; przyjmujących w okresie obserwacji doustne leki przeciwzakrzepowe oraz uczestników z różnymi typami migotania przedsionków i niewydolnością serca.

"Pomiędzy migotaniem przedsionków a wyższym ryzykiem demencji zachodzi istotny związek, dlatego na uwagę zasługują strategie mające na celu zmniejszenie tego ryzyka. W naszym dużym badaniu osoby z migotaniem przedsionków miały mniejsze ryzyko demencji w przypadku ablacji przezcewnikowej, co potwierdziło się niezależnie od wieku, płci i innych problemów zdrowotnych" – powiedziała autorka korespondencyjna dr Stephanie Harrison z University of Liverpool. - "Może to być ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy określaniu odpowiednich opcji leczenia pacjentów z migotaniem przedsionków". (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na niewydolność serca może pomóc zapobiec uszkodzeniu serca związanemu z chemioterapią

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera