Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
19.08.2023 aktualizacja 19.08.2023

W. Brytania/ Udostępniono w internecie kolekcję 3600 zdjęć z samolotów zwiadowczych USA z lat 1943-1944

Centrum Manchesteru, mapa, Adobe Stock Centrum Manchesteru, mapa, Adobe Stock

Kolekcję ok. 3600 czarno-białych zdjęć wykonanych w latach 1943-1944 z samolotów zwiadowczych sił powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAAF), które w czasie II wojny światowej stacjonowały w Wielkiej Brytanii, udostępniono w środę na stronie internetowej archiwum Historic England.

Jak podkreślono, prezentowane publicznie po raz pierwszy fotografie ujawniają "zdumiewający poziom szczegółowości". Widać na nich np. zniszczoną wskutek niemieckiego nalotu w 1941 roku trybunę na stadionie Old Trafford w Manchesterze, rzędy pojazdów wojskowych stojące na torze wyścigów konnych w Newbury, pochodzący z epoki żelaza fort Cissbury Ring w hrabstwie West Sussex, wokół którego wykopano rowy i ustawiono betonowe bloki w celu utrudnienia potencjalnego natarcia wroga czy obóz amerykańskiej armii w hrabstwie Wiltshire, gdzie widać żołnierzy rekreacyjnie grających w baseball.

"Nasza kolekcja zdjęć USAAF pokazuje zmiany, które zaszły w Anglii w wyniku II wojny światowej, a także fascynujące przypadkowe szczegóły, takie jak amerykańskich żołnierzy grających w baseball. Po raz pierwszy udostępniamy te zdjęcia online, dając ludziom dostęp do tej niezwykłej kolekcji historycznych fotografii. Pomagają one podkreślić istotną rolę, jaką zwiad lotniczy odegrał podczas II wojny światowej" - oświadczył Duncan Wilson, dyrektor Historic England, publicznej instytucji, której zadaniem jest ochrona historycznego dziedzictwa Anglii.

Zdjęcia wraz z interaktywną mapą można oglądać na stronie internetowej Historic England.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024