Nagrody i wyróżnienia

Podkarpackie/ Studenci Politechniki Rzeszowskiej wygrali zawody w Czechach

Rzeszów, 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (dd/amb/ran) PAP/Darek Delmanowicz
Rzeszów, 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (dd/amb/ran) PAP/Darek Delmanowicz

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stanęli na podium. Podczas zawodów Formuła Student, które odbyły się w Czechach, zespół PRz Racing zajął 1. miejsce w klasyfikacji generalnej bolidów spalinowych - poinformowała uczelnia.

„Niezliczone godziny ciężkiej pracy, pot i nerwy, stres i pytania, czy nasze starania przyniosą oczekiwane rezultaty towarzyszyły nam na każdym etapie. Ale wreszcie nadeszła ta chwila, kiedy dumni stajemy na najwyższym stopniu podium” – napisali zwycięzcy w mediach społecznościowych.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej rywalizowali w Czechach z uczelniami z całego świata. Na torze Autodrom Most stawili się m.in. przedstawiciele uczelni z Tajwanu czy Kanady. W zawodach wzięło udział 15 zespołów z bolidami spalinowymi i hybrydowymi oraz 36 ekip z bolidami elektrycznymi.

Zawody polegały na udziale w 3 konkurencjach statycznych oraz 4 dynamicznych. Studenci musieli zarówno obronić swój inżynierski projekt bolidu, pomysł na startup oraz mieć na tyle wytrzymały pojazd, by przejechał 22-kilometrowy wyścig główny.

Zespół PRz po raz pierwszy w historii zakwalifikował się do finałów Engineering design. Po prezentacji rozwiązań zastosowanych w bolidzie PMT-05, zajmował 4 miejsce wśród projektów inżynierskich z całego świata.

PRz Racing było mocnym rywalem dla innych zespołów nie tylko w tej konkurencji. W wyścigu głównym - endurance, bolid PMT-05 był nie do pokonania. Bezawaryjna konstrukcja ukończyła wyścig ze znakomitym czasem i tym samym zdobyła 1. miejsce.

„Całotygodniowa praca zespołu i solidne wyniki w poszczególnych konkurencjach przełożyły się na 1. miejsce w klasyfikacji generalnej bolidów spalinowych, dając tym samym zwycięstwo w oficjalnych zawodach Formuła Student” – przekazała rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Anna Worosz.

Zwycięstwo jest drugą w historii wygraną zespołu z Polski na oficjalnych zawodach Formuła Student. „Przed nami tylko raz udało się zwyciężyć zespołowi z Wrocławia. Cieszymy się, że możemy zapisać się na kartach historii. Ten sezon jest przełomowy i historyczny z najbardziej dopracowaną konstrukcją spalinową” – przekazali z dumą studenci z Rzeszowa. Dodali, że zwycięstwo jest efektem pasji, poświęcenia i ciężkiej pracy ponad 120 osób, które zajęły się konstrukcją bolidu.

Studenci PRz oficjalnie zaprezentowali nowy bolid wyścigowy pod koniec czerwca br. PMT-05 ma najbardziej zaawansowany pakiet aerodynamiczny ze wszystkich dotychczas zbudowanych pojazdów. Rozpędza się do 100 km/h w około 3,5 sekundy.

Studenci z Rzeszowa szykują się już do kolejnej edycji zawodów. Za tydzień jadą do Chorwacji. (PAP)

autorka: Agnieszka Lipska

al/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

    Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

  • Laureaci nagród. Fot. Stowarzyszenie PRom

    Czasopismo popularnonaukowe „No Limits” z nagrodą specjalną stowarzyszenia PRom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera