Grecja/ W ciągu siedmiu lat pożary lasów zniszczyły 23 proc. powierzchni Attyki

Attyka. Źródło: Adobe Stock
Attyka. Źródło: Adobe Stock

W ciągu ostatnich siedmiu lat w wyniku pożarów lasów zniszczone zostało 23 proc. terytorium Attyki na wschodzie Grecji - podał dziennik „Kathimerini”, powołując się na dane programu Copernicus i unijnego systemu informacji pożarowej.

Według gazety, w latach 2017-2023 jedenaście wielkich pożarów lasów w Attyce doprowadziło do zniszczenia 222 tys. hektarów terenu. Najwięcej, bo prawie 105 tys. hektarów, spłonęło w 2021 roku; w tym roku, po siedmiu miesiącach, już 63 tys. ha.

„Te alarmujące dane dotyczące Attyki podkreślają potrzebę kompleksowej redefinicji strategii zarządzania pożarami lasów w naszym kraju” – napisało w komunikacie Obserwatorium Narodowe w Atenach.

Prof. Efthimios Lekkas, który zajmuje się badaniem klęsk żywiołowych, ostrzegł na łamach „Kathimerini”, że z powodu ciągłych pożarów w lasach Attyki może dojść do załamania w systemie środowiska naturalnego.

„Nie będzie naturalnego procesu w systemie. Oznacza to, że skończymy jak Dubaj, gdzie jest ogromny rozwój, ale jeśli ktoś wyłączy przełącznik prądu, będzie to skutkować setkami ofiar. Natura nie będzie w stanie utrzymać minimalnego standardu życia” – powiedział prof. Lekkas.

Jak co roku w lipcu Grecja została doświadczona wielkimi pożarami lasów. Jeden z największych miał miejsce na wyspie Rodos.

„Ponowne zazielenienie wyspy może zająć lata, przy czym doświadczenia z przeszłości pokazują, że roślinność może zacząć się odbudowywać w ciągu pięciu lat przy starannym zarządzaniu. W przeciwnym razie dojdzie do +pustynnienia+ wyspy, która stanie się zdegradowanym siedliskiem niezdolnym do samodzielnego utrzymania zwierząt i roślin” – ocenił prof. Lekkas, cytowany przez portal Greek Reporter.

Jak informowały na początku sierpnia greckie media, w drugiej połowie lipca w wyniku siedmiu wielkich pożarów w kraju spłonęło łącznie około 190 tys. hektarów lasów.

Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera