Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
01.08.2023 aktualizacja 01.08.2023

Gdańsk/Politechnika Gdańska podsumowała główny etap rekrutacji

Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska podsumowała główny etap rekrutacji. W nowym roku akademickim dla studentów przygotowano 5,3 tys. miejsc na 37 kierunkach studiów pierwszego stopnia.

Biuro prasowe Politechniki Gdańskiej podało w poniedziałkowym komunikacie, że w ramach głównego etapu rekrutacji wpłynęło ponad 31,3 tys. zgłoszeń kandydatów na studia pierwszego stopnia w roku akademickim 2023/2024.

"Politechnika Gdańska przygotowała dla kandydatów 5 300 miejsc na 37 kierunkach studiów pierwszego stopnia, w tym 4 855 na studiach stacjonarnych i 445 na studiach niestacjonarnych" – poinformowała uczelnia.

"Zgłoszeń kandydatów było łącznie ponad 31,3 tys., w tym na studiach stacjonarnych 29,7 tys. Liczba zgłoszeń wzrosła w stosunku do ubiegłego roku o prawie 15 procent. O jedno miejsce na studiach stacjonarnych ubiegało się 6,1 kandydata" – wyjaśniono w komunikacie.

Cytowana w informacji prorektorka ds. studenckich Politechniki Gdańskiej prof. Barbara Wikieł wskazała, że w tym roku było ponad cztery tysiące dwieście zgłoszeń więcej, niż w roku ubiegłym.

"Widzimy więc, że wśród młodych ludzi wzrasta zainteresowanie studiami na Politechnice Gdańskiej, co niezmiernie nas cieszy. Ważne jest dla nas również to, że bardzo dużo laureatów olimpiad i konkursów w tym roku wybrało naszą uczelnię, jest to prawie 60 osób. Z drugiej strony staramy się zachęcić absolwentów techników do podejmowania studiów na kierunkach zgodnych z ich dotychczasowym kierunkiem kształcenia, doceniając ich umiejętności techniczne zdobyte podczas nauki w technikum. W tym roku szacujemy, że przyjmiemy 610 absolwentów tego typu szkół" – stwierdziła.

W komunikacie podano, że najbardziej obleganymi kierunkami według liczby kandydatów ogółem były: informatyka (1909 kandydatów); automatyka, cybernetyka i robotyka (1573 kandydatów); budownictwo (1475 kandydatów); automatyka, robotyka i systemy sterowania (1397 kandydatów) oraz ekonomia (1357 kandydatów).

Wśród najpopularniejszych kierunków według liczby kandydatów na miejsce znalazły się m.in. zarządzanie (studia w języku angielskim) na Wydziale Zarządzania i Ekonomii - 19,6 os. na miejsce; ekonomia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii - 18,1 os. na miejsce; czy zielone technologie na Wydziale Chemicznym - 13,5 os. na miejsce.

Biuro prasowe PG podało, że 27 lipca zostały opublikowane listy osób przyjętych na studia I stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym w rekrutacji podstawowej.

"Ostateczną liczbę nowo przyjętych studentów na studia stacjonarne i niestacjonarne poznamy dopiero pod koniec września. Kandydaci, którym niewiele brakowało, aby dostać się na wymarzony kierunek, mogą składać odwołania od decyzji o nieprzyjęciu. Szczegółowe informacje dla kandydatów są publikowane na stronie pg.edu.pl/rekrutacja” - wyjaśniono.

"Dodatkowa rekrutacja na kierunki, na których są wolne miejsca, rozpocznie się 5 września" – poinformowano w komunikacie.(PAP)

Nauka w Polsce, Dariusz Sokolnik

dsok/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024