Uczelnie i instytucje

Tarnów/ Akademia Tarnowska będzie miała kierunek lekarski

24.07.2023. Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki Włodzimierz Bernacki (P), I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz (2L), rektor Akademii Tarnowskiej prof. dr hab. Małgorzata Kołpa (L) i posłanki PiS Anna Pieczarka (3P), Józefa Szczurek-Żelazko (2P) i Urszula Rusecka (3L) podczas briefingu prasowego w siedzibie Akademii Tarnowskiej. PAP/Paweł Topolski
24.07.2023. Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki Włodzimierz Bernacki (P), I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz (2L), rektor Akademii Tarnowskiej prof. dr hab. Małgorzata Kołpa (L) i posłanki PiS Anna Pieczarka (3P), Józefa Szczurek-Żelazko (2P) i Urszula Rusecka (3L) podczas briefingu prasowego w siedzibie Akademii Tarnowskiej. PAP/Paweł Topolski

Akademia Tarnowska będzie kształcić studentów na kierunku lekarskim. Odpowiedni wniosek uczelni w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany przez resort zdrowia, a minister Przemysław Czarnek powinien podpisać go jeszcze w tym tygodniu – przekazał wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

Jak podkreślił wiceszef resortu edukacji i nauki podczas poniedziałkowego briefingu w Tarnowie, uruchomienie kształcenia lekarzy w tarnowskiej szkole wyższej jest efektem przyjęcia przez parlament ustawy o tym, że szkoły inne niż te, które posiadają uprawnienia do doktoryzowania na kierunkach medycznych, mogą prowadzić kierunki lekarskie.

"Zdecydowano w tej ustawie, że o takie rozwiązania mogą się ubiegać także takie szkoły, jak ówczesna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie" - wyjaśnił.

Według Bernackiego "ułatwienie możliwości składania wniosków o uruchomienie kierunków lekarskich nie oznacza, że każda szkoła może uzyskać uprawnienia do prowadzenia takiego kierunku". "Trzeba spełnić naprawdę wyśrubowane warunki, a Akademia Tarnowska te warunki spełniła i tym samym wszyscy cieszymy się z tego, że Tarnów będzie miejscem na terenie Małopolski, obok Nowego Sącza i Nowego Targu, z nowymi szkołami, które takie uprawnienia będą posiadać" - wskazywał.

W opinii wiceministra, Akademia Tarnowska w ciągu wielu lat swojego istnienia pokazała, że "jest szkołą, która - po pierwsze - posiada bardzo dobrą kadrę naukową i dydaktyczną, ale również przez ostatnie lata zbudowała zaplecze związane z infrastrukturą dydaktyczną i badawczą". Uczelnia ta – mówił Bernacki – uzyskuje także bardzo wysokie noty w badaniach ewaluacyjnych.

"To pokazuje bardzo zrównoważony rozwój i w wymiarze materialnym, jak i naukowo-dydaktycznym" - podkreślił wiceminister edukacji i nauki.

Jak zapowiedział, jeszcze w tym tygodniu można się spodziewać dopełnienia formalności związanych z tworzeniem nowego kierunku poprzez podpis ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Rektor Akademii Tarnowskiej prof. dr hab. Małgorzata Kołpa oceniła podczas briefingu, że powstanie kierunku lekarskiego w tej uczelni to "nobilitacja, olbrzymie wyróżnienie, a także dopełnienie marzeń i oczekiwań". Zgodnie z jej zapewnieniami, jakość kształcenia będzie bardzo dobra, nie odbiegająca od tej na dużych uniwersytetach.

"Zebraliśmy naprawdę znakomitą rzeszę naukowców, wśród których są także nasi obecni pracownicy. Od 24 lat prowadzimy kształcenie na kierunkach medycznych, najpierw na pielęgniarstwie, a następnie fizjoterapii i położnictwie" - mówiła przedstawicielka uczelni.

Zapowiedziała ona, że pierwsza rekrutacja na kierunek medyczny, obejmująca 60 studentów, odbędzie się prawdopodobnie w kolejnym roku akademickim. Do tego czasu tarnowska uczelnia chce dokończyć tworzenie zaplecza dydaktycznego i naukowego, zakupić specjalistyczne wyposażenie i podpisać umowy ze szpitalami i ośrodkami medycznymi w Tarnowie i innych miastach.

"Chcemy się do tego bardzo dobrze przygotować (…). Będzie to szansa dla młodych ludzi z powiatu tarnowskiego, których nie stać na studiowanie w dużych ośrodkach, np. w Krakowie" - oceniła prof. Kołpa.(PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera