Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
21.07.2023 aktualizacja 21.07.2023

Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki rekrutacji na rok akademicki 2023/2024

19.08.2011 PAP/Wojciech Pacewicz 19.08.2011 PAP/Wojciech Pacewicz

Uniwersytet Warszawski 20 lipca ogłosił wyniki rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie. W rekrutacji brało udział ponad 30 tys. kandydatów, w tym 2 tys. osób z zagranicy. Kandydaci dokonali prawie 58 tys. rejestracji.

Najwięcej zapisów dokonano na jednolite studia magisterskie z psychologii i na studia I stopnia z zarządzania. Na psychologię zapisało się 3163 osób, a na zarządzanie 3027 osób.

Kolejnymi kierunkami wybieranymi przez przyszłych studentów były studia I stopnia z ekonomii, finansów i rachunkowości oraz z informatyki i ekonometrii.

Najbardziej popularnym programem studiów ze względu na liczbę osób na jedno miejsce były jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim. Na jedno miejsce przypadało ok. 30 osób.

Drugim kierunkiem, na który przypadało najwięcej osób na jedno miejsce, były studia I stopnia z orientalistyki – koreanistyki, gdzie na jedno miejsce przypadało ok. 24 osób.

Powyższe wyniki są danymi cząstkowymi i obejmuja jedynie rekrutację na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie. Dalej trwają zapisy na część studiów niestacjonarnych I stopnia i jednolitych studiów magisterskich oraz na część kierunków II stopnia.

Wszelkie informacje o terminach rekrutacji, ogłoszenia jej wyników i lista aktualnie dostępnych kierunków jest na stronie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK) Uniwersytetu Warszawskiego.

Uniwersytet Warszawski informuje, że dokumenty od kandydatów zakwalifikowanych na studia będą przyjmowane od 21 lipca, a dokładna data i miejsce złożenia dokumentów pojawi się na indywidualnych kontach kandydatów w systemie IRK.

Uniwersytet Warszawski otworzył wiele nowych kierunków studiów w roku akademickim 2023/2024. Wśród nich znalazły się m.in. Applied Multilingual and Multicultural Studies, biofizyka, geoinformatyka i geofizyka w geoinżynierii, a także kierunek lekarski.

W rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 wzięło udział ponad 2 tys. kandydatów z zagranicy. Najwięcej z nich pochodzi z Ukrainy – 545 osób. Z Białorusi starało się 397 osób, z Azerbejdżanu 138 osób, z Turcji 138 osób i z Chin 131 osób.

Obcokrajowcy najchętniej rejestrowali się na kierunek: Finance, International Investment and Accounting, na który zanotowano 215 zapisów, i na filologię angielską – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), filologię angielską – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture) – 170 zapisów.

Tak jak w roku poprzednim, określono limity miejsc na poszczególnych kierunkach studiów wyłącznie dla obywateli Ukrainy przybyłych do Polski z Ukrainy od 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa. W roku akademickim 2023/2024 dostępnych będzie łącznie niemal 1000 takich miejsc.

Kandydaci z Ukrainy mogą ubiegać się o przyjęcie na studia na Uniwersytecie Warszawskim poprzez przygotowany przez UW we współpracy z Międzyuniwersyteckim Centrum Informatyzacji (MUCI) ogólnopolski system Internetowej Rekrutacji Kandydatów z Ukrainy.

Według wstępnych wyników kandydaci z Ukrainy dokonali łącznie ponad 660 rejestracji na studia na UW, w tym ponad 630 na studia I stopnia i jednolite magisterskie.(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023