Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2023
PL EN
21.07.2023 aktualizacja 21.07.2023

Oblicz temperaturę w nagrzanym aucie z pomocą internetowego kalkulatora

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Jakie wartości osiągnie temperatura powietrza w nagrzanym aucie i jaką temperaturę ciała będzie miał człowiek w nim zamknięty – pozwala oszacować kalkulator, który stworzyli lekarz Łukasz Białek oraz dr inż. Dominik Czernia z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

O możliwości skorzystania z kalkulatora przypomniała Polska Akademia Nauk w mediach społecznościowych.

Dla przykładu: przy bezchmurnym niebie i temperaturze powietrza wynoszącej 30 st. C, w zamkniętym samochodzie o jasnym kolorze – już po 20 minutach temperatura powietrza może wynieść 41-46 st. C, a po 35 minutach – nawet ponad 46 st. C (dla samochodu w ciemnym kolorze osiągnięcie takich temperatur następuje już odpowiednio po 15 i 25 minutach).

Po 25 minutach spędzenia czasu w tak nagrzanym (jasnym) samochodzie, temperatura ciała osiąga 38 st. C, czego konsekwencją może być m.in. hipertermia, czyli stan przegrzania organizmu. Po ponad godzinie, przy temperaturze ciała wynoszącej 40 st. C, istnieje już zagrożenie życia.

Autorami kalkulatora są lekarz Łukasz Białek oraz dr inż. Dominik Czernia z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Kalkulator jest dostępny tutaj: https://www.omnicalculator.com/health/nagrzewanie-samochodu

Jak przypominają autorzy rozwiązania, istnieje wiele prac naukowych dotyczących niebezpieczeństwa pozostawiania dzieci i zwierząt w upalne dni w zaparkowanych samochodach. „Pozostawiając zwierzęta lub ludzi w zamkniętych samochodach, narażamy ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub nawet życia” – czytamy.

Zgodnie z danymi statystycznymi, na które powołują się twórcy kalkulatora, w gorących samochodach w Stanach Zjednoczonych umiera około 40 dzieci rocznie; ponad połowa z nich ma mniej niż dwa lata.

Nauka w Polsce

akp/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023