Szwecja/ Nowa proteza ręki pozwala na kontrolowanie wszystkich palców

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Nowego typu proteza ręki pozwala na kontrolowanie wszystkich palców. Twórcy wynalazku zdołali to osiągnąć dzięki wszczepianym do ciała implantom i sztucznej inteligencji.

Innowacyjne podejście zastosowane zostało przez grupę ekspertów, kierowaną przez  prof. Maxa Ortiza Catalana, założyciela Centrum Bioniki i Badań nad Bólem (CBPR) – wielodyscyplinarnej instytucji działającej w Szwecji przy Uniwersytecie Technicznym Chalmersa, Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska oraz Akademii Sahlgrenska. W projekcie uczestniczyli także eksperci z innych krajów.

Choć protezy kończyn stosuje się od dawna, to dopiero teraz, pierwszy raz w historii, osoba po amputacji ręki mogła sprawnie ruszać wszystkimi palcami sztucznej ręki.

Dotąd się to nie udawało głównie ze względu na stosowany wcześniej sposób sterowania protezą. Zwykle jej użytkownik napinał mięśnie na kikucie, a ich aktywność była analizowana przez specjalne czujniki w protezie. Pozwalało to na przykład na zaciskanie lub rozluźnianie pięści, ale precyzyjne sterowanie dłonią było poza zasięgiem pacjenta. Protezy były przy tym montowane do zachowanej części ręki za pomocą rękawa, który nie gwarantował pełnej stabilności, trwałości połączenia ani wygody.

Proteza montowana jest do ciała z pomocą umieszczanego bezpośrednio w kości implantu, co zapewnia trwałość i wygodę. Po drugie w tkankę wszczepiane są czujniki, które odczytują aktywność nerwów i przekazują odpowiednie sygnały do protezy. To umożliwia dużo większą precyzję ruchów.

„Kluczowym elementem naszej pracy jest kliniczne zastosowanie bardziej precyzyjnych procedur chirurgicznych oraz osadzenie sensorów w strukturach neuromięśniowych w trakcie operacji. Łączymy je z elektronicznym systemem protezy za pomocą zintegrowanego z kością interfejsu. Algorytmy sztucznej inteligencji zajmują się resztą” – wyjaśnili naukowcy.

"Cieszy mnie, że nasze innowacje chirurgiczne i inżynieryjne mogą zapewnić tak wysoki poziom funkcjonalności osobom po amputacji ramienia. Ten sukces to wynik ponad 30 lat stopniowego rozwoju naszej koncepcji, do którego, jak mogę z dumą powiedzieć, się przyczyniłem" – zaznaczył prof. Rickard Brånemark z Uniwersytetu w Göteborgu.

Operacja miała miejsce w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska, a przeprowadził ją dr Paolo Sassu - znany z pierwszego przeszczepu ręki w Skandynawii.

"Niesamowita podróż, którą podjęliśmy razem z inżynierami z CBPR, umożliwiła nam połączenie nowych technik mikrochirurgicznych z zaawansowanymi, wszczepianymi elektrodami, które zapewniają kontrolę pojedynczych palców w protezie ramienia i jednocześnie przekazują sensoryczne informacje zwrotne. Pacjenci po amputacji ramienia mogą teraz dostrzec jaśniejszą przyszłość" – podkreślił dr Sassu.

Dodatkowe informacje - w artykule w Science Translational Medicine. (PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/ADAM DAVIS 14.03.2024

    Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy stworzyli syntetyczne komórki zdolne do komunikacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera