Dolnośląskie/ W laboratoriach GIOŚ określa się ilość złotej algi w litrze wody

Źródło: PAP
Źródło: PAP

Pracownicy laboratoriów GIOŚ badając próbki wody pobrane w Odrze określają ilość złotej algi w litrze wody. Badania prowadzone są w sposób ciągły w 28 punktach w Odrze, jej starorzeczach, dopływach i w Kanale Gliwickim.

Próbka wody, która ma być zbadana na obecność złotej algi, pobierana jest za pomocą specjalnego sprzętu. „Próbka wody przelewana jest do wiadra; z wiadra odlewana jest próbka wody, która utrwalana jest płynem Lugola w celu oznaczenia ilościowego. Pozostałą w wiadrze próbkę przelewamy przez siatkę fitoplanktonową, aby zagęścić tę próbkę – to próbka do badania jakościowego” – powiedziała PAP Lidia Czerwińska, kierowniczka Krajowego Laboratorium Referencyjne ds. Jakości Wód Powierzchniowych GIOŚ.

Dodała, że próbka utrwalona płynem Lugola umieszczana jest w laboratorium w komorze sedymentacyjnej. „Tam przeprowadzany jest proces sedymentacji. Musimy poczekać aż komórki osiądą na dno komory, to minimum sześć godziny. Po tym czasie umieszczamy próbkę pod mikroskopem; biolog zlicza ilość komórek, którą zobaczy pod mikroskopem” – powiedziała Czerwińska.

Następnie zgodnie ze wzorami określonymi w przejętej metodologii, ilość komórek złej algi przeliczana jest na litr wody. „I takie wielkości są podawane” – dodała Czerwińska.

Latem ubiegłego roku odnotowano śnięcia ryb w Odrze, pierwsze - 14 lipca. Śnięcia były notowane przez około 1,5 miesiąca wzdłuż całego biegu rzeki. W tym okresie zebrano około 250 ton śniętych ryb. Wśród przyczyn katastrofy eksperci wskazali rozwój w rzece tzw. złotej algi, co może wiązać się m.in. ze stopniem zasolenia wody. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot: Panorama Oazy Bungera (ang. Bunger Hills) w kierunku zachodnim. Na pierwszym planie (dół zdjęcia) Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego B. Dobrowolskiego. Fot. Adam Nawrot

    Prof. Lewandowski: autonomiczne pomiary przyszłością Polskiej Stacji Antarktycznej

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera