Poznań/ Inwazyjny rak luizjański - do odłowienia

Rak luizjański. Fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Rak luizjański. Fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Raki luizjańskie ze zbiorników w Poznaniu zostaną odłowione przez naukowców. Inwazja gatunków obcych to współcześnie jedno z największych wyzwań dla zachowania bioróżnorodności - przypomina Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, który prowadzi studia podyplomowe m.in. o takich gatunkach.

Rak luizjański Procambarus clarkii to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek ceniony w akwarystyce na całym świecie - przypominają eksperci w komunikacie UPP. Tłumaczą, że te popularne zwierzęta bywają ofiarami porzuceń, najczęściej dlatego, że nadmiernie się rozmnożyły, podgryzają inne zwierzęta w akwarium lub właściciele się nimi znudzili. W związku z jego inwazyjnym charakterem podjęcie odpowiedzialnych i zdecydowanych działań daje szansę na niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się i eskalacji problemu.

Eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy uczestniczą w procesie odławiania raków na terenie użytku ekologicznego „Dębina II”, wyjaśniają, że człowiekowi nie zagraża rak luizjański. Jednak w Polsce jest on gatunkiem obcym - nie występuje naturalnie w przyrodzie. Jego obecność w środowisku jest efektem ingerencji człowieka. Rak luizjański jest uznawany za jeden ze 100 najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych w Europie.

"Skorupiak ten, próbując odnaleźć się w obcym ekosystemie, ma bardzo negatywny wpływ na ekosystemy wodne i ich otoczenie. Obecność raka luizjańskiego na obszarze użytku ekologicznego "Dębina II" bezpośrednio zagraża m.in. występującym tam populacjom płazów oraz innym chronionym gatunkom. Zgodnie z prawem jest to także gatunek podlegający szybkiej eliminacji" - napisano w komunikacie uczelni.

Naukowcy odłowią inwazyjne raki luizjańskie ze zbiorników w Poznaniu podczas 10 dwudniowych sesji w terminie od lipca do października 2023 r. Odławiane będą ręcznie i przy pomocy podbieraka, a także z wykorzystaniem pułapek. Odłów będzie prowadzony w dwuosobowych zespołach na wyznaczonych trzech stanowiskach. Teren zostanie oznakowany plakatami, odbędą się także spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych.

Odłowione raki zostaną zagospodarowane do celów badawczych, jako pokarm dla zwierząt w ośrodkach rehabilitacji zwierząt lub ogrodach zoologicznych. Działania te będą uzupełnione działaniami edukacyjnymi, m.in. warsztatami dla lokalnych władz, przyrodników, wędkarzy, młodzieży szkolnej oraz innych osób zainteresowanych.

Naukowcy zaznaczają, że osoby prowadzące odłowy będą miały zezwolenia na prowadzenie prac. Można się do nich zwrócić także z pytaniami na temat działań. W przypadku zauważenia na terenie Dębiny osób budzących wątpliwości - należy powiadomić odpowiednie służby. Obszar objęty działaniami będzie szczególnie kontrolowany przez straż miejską, aby uniknąć podszywania się kłusowników pod działania zespołu.

UPP informuje o rekrutacji na dwusemestralne studia podyplomowe pt. „Obrót i zarządzanie gatunkami zagrożonymi, inwazyjnymi i niebezpiecznymi - zwierzęta, rośliny, produkty”.

Jak zaznaczono na stronie uczelni, dynamiczny rozwój rynku zoologicznego prowadzi do narastania skali problemów związanych z utrzymywaniem gatunków obcych i inwazyjnych uwalnianych do środowiska naturalnego. Coraz większa dostępność gatunków egzotycznych, takich jak: jadowite węże, pająki i skorpiony, duże kotowate w ostatnich kilku latach generuje problemy posiadania przez osoby lub podmioty nieuprawnione zwierząt zagrażających zdrowiu lub życiu człowieka. Ich konsekwencją są interwencje terenowe wymagające praktycznych umiejętności, takich jak: konieczność identyfikacji okazów oraz weryfikacji legalności ich pochodzenia, ocena dobrostanu, jak również utrzymywania po ewentualnej konfiskacie lub schwytaniu. Ta sytuacja tworzy potrzebę edukacji i formowania wyspecjalizowanych kadr w instytucjach zajmujących się zarządzaniem populacjami gatunków nieudomowionych oraz kontrolą obrotu produktami wytworzonymi ze zwierząt i roślin. Należą do nich: Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, Ogrody Zoologiczne, Państwowa Inspekcja Weterynaryjna, Izby i Urzędy Celne, Policja, Straż Pożarna, Straże Miejskie i Gminne oraz Schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera