Jacek Jaworski wybrany na członka EMBO

Źródło: MIBMiK - Biuro Prasowe
Źródło: MIBMiK - Biuro Prasowe

Współodkrywca kluczowej roli mTOR w rozwoju neuronów, prof. Jaworski jest jednym z 69 naukowców wybranych na członka Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO). W tym roku jest jedynym Polakiem wybranym do grona ponad 2000 najlepszych badaczy w Europie i na świecie.

Naukowiec kieruje Laboratorium Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Celem prac badawczych zespołu kierowanego przez prof. Jaworskiego jest zrozumienie mechanizmów komórkowych odpowiedzialnych za rozwój, stabilność i plastyczność morfologii neuronów. Owa stabilność i plastyczność stanowi fizyczne podłoże dla procesów zachodzących w mózgu. W szczególności ich badania koncentrują się na kinazie białkowej mTOR. Zrozumienie udziału mTOR w powyższych procesach prawdopodobnie pozwoli lepiej zrozumieć ludzkie choroby znane jako mTORopatie, które objawiają się guzami mózgu, padaczką i problemami neuropsychiatrycznymi.

Wśród wszystkich członków EMBO jest 17 Polaków. Pięciu z nich pracuje obecnie w MIBMiK - to profesorowie: Janusz Bujnicki, Andrzej Dziembowski, Jacek Jaworski, Marta Miączyńska i Marcin Nowotny.

"Ci niezwykli naukowcy rozwikłali molekularne tajemnice życia, pogłębili nasze zrozumienie zdrowia i choroby oraz torują drogę dalszym odkryciom i innowacjom. Ich osiągnięcia wzmacniają kluczową rolę, jaką badania w dziedzinie nauk przyrodniczych odgrywają w życiu obywateli w całej Europie i na świecie" – powiedziała Fiona Watt, dyrektor EMBO, cytowana w komunikacie prasowym MIBMiK.

EMBO to organizacja, która promuje doskonałość w naukach przyrodniczych w Europie i poza nią. Jej celem jest wspieranie utalentowanych naukowców na wszystkich etapach ich kariery, stymulowanie wymiany informacji naukowych i pomoc w budowaniu środowiska badawczego, w którym naukowcy mogą osiągać najlepsze wyniki.

Nowi członkowie są nominowani i wybierani przez obecnych członków EMBO. Grono oficjalnie powita nowych członków na dorocznym spotkaniu członków w Heidelbergu w Niemczech w dniach 25-27 października 2023 r.

Pełna lista 69 nowych członków EMBO jest dostępna na stronie internetowej.(PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera