Uczelnie i instytucje

Lublin/ Rektor KUL odznaczony za zasługi dla więziennictwa

23.03.2023. Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski.
23.03.2023. Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski został uhonorowany w czwartek złotą odznaką „Za zasługi dla więziennictwa”. Uczelnia od ponad 10 lat prowadzi studia dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie. Ponad 80 proc. absolwentów po opuszczeniu murów więzienia nie powróciło na drogę przestępczą.

Katolicki Uniwersytet Lubelski poinformował w komunikacie o uhonorowaniu rektora ks. prof. Mirosława Kalinowskiego złotą odznaką „Za zasługi dla więziennictwa”. Odznakę wręczył mu podczas Centralnych Obchodów Święta Służby Więziennej w Warszawie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jak przekazano, od ponad 10 lat uczelnia prowadzi zajęcia edukacyjne dla osób pozbawionych wolności. Z inicjatywy ks. prof. Kalinowskiego przedsięwzięcie skierowane jest do osób przebywających nie tylko w lubelskim areszcie, ale również w innych zakładach karnych w całej Polsce.

„KUL już od wielu lat podejmuje programy, które są adresowane do osób przebywających w zakładach karnych, co wynika z misji KUL, która zakorzeniona jest nie tylko w długiej tradycji katolickiego nauczania i teologii, ale też w służbie społecznej. Nasze Centrum Studiów dla Osadzonych może być wzorem dla wszystkich jednostek penitencjarnych w całym świecie” – podkreślił cytowany w komunikacie rektor KUL, który sam od wielu lat prowadzi zajęcia z osadzonymi.

Jego zdaniem studiowanie zwiększa poczucie własnej wartości u skazanych, pozwala im także poczuć się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, pogłębia ich wiedzę i kompetencje, które mogą być wykorzystane po zakończeniu kary.

Od 2013 roku studia na KUL ukończyło już - na kierunku nauki o rodzinie, specjalność asystent osoby niesamodzielnej, a wcześniej streetworking - kilkudziesięciu więźniów. Z przekazanych informacji wynika, że ponad 80 proc. absolwentów po opuszczeniu więzienia nie trafiło już na drogę przestępczą.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera