Częstochowa/ Stypendia dla przyszłych lekarzy i pielęgniarek

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prezydent Częstochowy przedłużył czas realizacji miejskiego programu stypendialnego "Częstochowa dla Medyków" do końca czerwca 2025 r. Nabór wniosków już trwa i można je składać do końca września 2023 - powiadomił w czwartek Urząd Miasta.

Celem programu jest zachęcenie przyszłych lekarzy oraz pielęgniarki, aby związali się z Częstochową na jak najdłużej i podjęli pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym, borykającym się z brakami kadrowymi. W ten sposób władze miasta chcą zapewnić lepszą opiekę medyczną w Częstochowie.

O stypendium mogą ubiegać się studenci VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia, ale nie później niż w ciągu 18 miesięcy, zobowiążą się podjąć zatrudnienie (przez minimum 3 lata) w publicznym podmiocie leczniczym, którego organem założycielskim jest Miasto Częstochowa. O stypendium mogą starać się także studentki i studenci ostatniego roku kierunku pielęgniarskiego I i II stopnia – jednak dotyczy to tylko uczelni z terenu Częstochowy. O stypendium w tym przypadku mogą ubiegać się osoby, które po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu w ciągu maksimum 3 miesięcy zdecydują się na pracę w częstochowskim szpitalu miejskim przez co najmniej 3 lata.

Kwota stypendium dla studentów i studentek pielęgniarstwa wynosi 1 tys. zł miesięcznie, a dla studentów i studentek kierunku lekarskiego 2 tys. zł i jest ono przyznawane na 9 miesięcy. Warunkami przyznania są: zaliczenie w terminie przedostatniego roku studiów, wpis na kolejny rok akademicki i uzyskanie stosownej średniej ocen – w przypadku kierunku lekarskiego to 3,5, a pielęgniarskiego 4,0. Stypendystom nie wolno powtarzać roku, na który złożyli wniosek o stypendium ani nie mogą korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów.

"+Częstochowa dla Medyków+ to możliwość wsparcia studiujących młodych ludzi, a jednocześnie perspektywa lepszego dostępu częstochowianek i częstochowian do wykwalifikowanej kadry medycznej w miejskim szpitalu" – uważa Prezydent Miasta. "Miejski program stypendialny jest szansą na poprawę sytuacji kadrowej w szpitalu oraz zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom" - dodał.

W 2019 r. stworzono program "Dostępny Lekarz", w ramach którego przyznawano stypendia studentom VI roku studiów na kierunku lekarskim, pomagano uzyskać mieszkanie z zasobów miasta oraz finansowano kursy specjalistyczne. W 2021 do programu dołączono także przedstawicieli kolejnego zawodu medycznego: pielęgniarki i pielęgniarzy, z systemem stypendiów dla studentów ostatniego roku studiów pielęgniarskich i tak powstał nowy program odpowiadający na potrzeby mieszkańców – "Częstochowa dla medyków". "W ramach tego programu stypendialnego zawarte zostały umowy z 9 osobami na kierunku lekarskim i 8 na kierunku pielęgniarskim" - poinformował PAP Tomasz Jamroziński, kierownik Biura Prasowego UM Częstochowy.

W roku 2022 natomiast stypendium przyznano 3 studentkom kierunku lekarskiego i 1 studentce pielęgniarstwa. Program ten, realizowany jako jedno z działań w programie "Teraz Lepsza Praca" otrzymał w 2022 wyróżnienie w konkursie "Innowacyjny Samorząd" Polskiej Agencji Prasowej.

Wnioski oraz komplet wymaganych dokumentów można złożyć osobiście lub przesłać pocztą do 30 września 2023 roku na adres: Urząd Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa, z dopiskiem "Częstochowa dla Medyków".(PAP)

Autor: Maciej Świerzy

macs/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: boomersi i pokolenie X zaniedbują aktywność fizyczną; winne złe nawyki i stereotypy

  • 06.01.2016. PAP/Artur Reszko

    Ekspertka: przeciętny Polak zje podczas świątecznego dnia 6 tys. kalorii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera