Uczelnie i instytucje

Biblioteka Uniwersytetu w Białymstoku zdigitalizuje i udostępni kolejne prace naukowców uczelni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Kolejnych 900 dokumentów: monografii, artykułów, rozdziałów poszczególnych prac napisanych przez naukowców Uniwersytetu w Białymstoku - zostanie zdigitalizowanych i udostępnionych w repozytorium w ramach projektu biblioteki UwB, która otrzymała na ten cel dofinansowanie z resortu nauki.

Projekt "Rozbudowa otwartych zasobów naukowych Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku – kontynuacja" otrzymała ponad 90 tys. zł dofinansowania z programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II" w Ministerstwie Edukacji i Nauki - poinformowała w czwartek uczelnia.

To kontynuacja projektu, który zakończył się w lutym, wtedy w repozytorium udostępniono 1,2 tys. dokumentów. W sumie zgromadzono w nim ponad 13 tys. dokumentów.

Zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej i kierownik Pracowni Zbiorów Specjalnych i Digitalizacji Wiesław Wróbel przypomina w materiale przesłanym mediom, że Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku bezterminowo gromadzi i upowszechnia dorobek naukowy oraz dydaktyczny pracowników, doktorantów i studentów uczelni. Ma upowszechniać i zapewnić łatwy dostęp do wyników prac naukowych prowadzonych na UwB.

W ramach obecnego projektu, który potrwa ponad rok, zaplanowano udostępnienie kolejnych 900 dokumentów. Jak podaje uczelnia, będą to dokumenty wydane w latach 1997-1999 i 2014-2019 w Wydawnictwie Uniwersytetu w Białymstoku, a także z poszczególnych lat w wydawnictwie "Temida 2" oraz w wydawnictwie "Trans Humana".

Dokumenty - jak powiedział Wróbel - zostaną zeskanowane i scalone w pliki, a przed publikacją w repozytorium zostaną opracowane szczegółowe metadane każdego udostępnianego pliku. Projekt potrwa ponad rok, a jego łączna wartość to ponad 100 tys. zł.

Cytowana w materiałach uczelni kierownik Repozytorium UwB Agnieszka Gałecka-Golec powiedziała, że repozytorium uczelni jest zarejestrowane w światowych repozytoriach, a dane pobierane są przez największe światowe wyszukiwarki internetowe. Podała, że do końca 2022 roku w repozytorium udostępniono ponad 13 tys. dokumentów, co - jak podkreśliła - "czyni z naszej platformy jedną z najbardziej zasobnych w kraju". Poinformowała też, że od 2014 roku odnotowano ponad 22 mln wejść na stronę. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.12.2017. Na zdjęciu prof. Krzysztof Pomian. PAP/Bartłomiej Zborowski

    Uniwersytet Łódzki otrzymał cenny księgozbiór od prof. Krzysztofa Pomiana

  • Fot. Adobe Stock

    Opolskie/ Rośnie liczba studentów medycyny zainteresowanych pracą w regionie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera