Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
29.06.2023 aktualizacja 29.06.2023

Częstochowa / Międzynarodowa wystawa wynalazków na Politechnice

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Częstochowska zaprasza 29 czerwca na wystawę 120 wynalazków i innowacyjnych technologii opracowanych przez naukowców z różnych państw takich jak: Polska, Indonezja, Kanada, USA, Malezja, Rumunia, Ukraina, Kambodża, Tajwan.

29 czerwca br. na Politechnice Częstochowskiej będzie można odwiedzić niecodzienną wystawę. Na wydziale Inżynierii mechanicznej zaprezentowanych zostanie 120 wynalazków i innowacyjnych technologii opracowanych przez naukowców z różnych krajów.

"Zainteresowanie wydarzeniem ze strony potencjalnych wystawców przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Przygotowaliśmy się na 100 wystawiających, zgłosiło się ich dużo więcej. Rozszerzyliśmy zatem ich liczbę do 120, ale i tak niektórych chętnych musieliśmy odrzucić. Międzynarodowe jury wyłoni 10 laureatów głównej nagrody Grand Prix, którym wręczony zostanie puchar. Wynalazcy i innowatorzy pochodzą w tym roku z kilkunastu państw, m. in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Indonezji, Malezji, Ukrainy, Rumunii, Tajwanu i Kambodży” – powiedział PAP przewodniczący komitetu organizacyjnego dr. hab. inż. Marcin Nabiałek, profesor Politechniki Częstochowskiej.

W konkursie zaprezentowane zostaną rozwiązania z dziedziny implantów i protetyki medycznej, biodegradowalna folia do przykrywania upraw i chroniąca przed wypłukiwaniem nawozów, bioniczne skrzydła stosowane w małych rozmiarów aparatach latających - naśladujące ruch skrzydeł nietoperza. Zostaną też pokazane nowatorskie bariery akustyczne do zastosowania przy drogach ekspresowych.

Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Promocji Polskiej Nauki, Techniki i Innowacji. Dofinansowanie na kwotę 115 tys. zł otrzymało od Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wystawę można zobaczyć w godz. 10-15, wstęp jest bezpłatny. (PAP)

Autor: Maciej Świerzy

macs/ ok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024