Artykuł badaczy z UW z prestiżową nagrodą Nerode Prize 2023

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Artykuł, którego autorami są m.in. badacze z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, został uhonorowany prestiżową nagrodą EATCS-IPEC Nerode Prize 2023 - poinformował wydział.

Wyróżnienie jest przyznawane za wybitne publikacje w dziedzinie algorytmiki wielu zmiennych.

Artykuł "Solving Connectivity Problems Parameterized by Treewidth in Single Exponential Time" został opublikowany w 2011 roku. Jego autorami są m.in. Marek Cygan, Marcin Pilipczuk, Michał Pilipczuk i Jakub Onufry Wojtaszczyk.

Uzasadnienie przyznania nagrody można przeczytać w mediach społecznościowych Wydziału MIM UW.

Doroczna nagroda jest przyznawana od 2013 r. Jej patron, amerykański matematyk Anil Nerode (ur. w 1932 r.) jest znany z prac nad logiką matematyczną; przez wiele lat był związany z Cornell University.

EATCS (European Association for Theoretical Computer Science) to międzynarodowa organizacja założona w roku 1972, której celem jest ułatwienie wymiany informacji między informatykami oraz rozwój współpracy w tej dziedzinie. EATCS organizuje m.in. międzynarodowe kolokwium poświęcone automatom, językom i programowaniu (ICALP), a także wspiera publikacje monografii i artykułów dotyczących informatyki teoretycznej oraz wydaje czasopismo Theoretical Computer Science.(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ponad 40 naukowców z Nagrodami Prezesa Rady Ministrów

  • Minister nauki D. Wieczorek z uczestnikami konkursu StRuNa 2024. Fot. mat. pars.

    Studenckie koła naukowe nagrodzone w 14. edycji konkursu StRuNa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera