Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
26.06.2023 aktualizacja 26.06.2023

Bielsko-Biała/ Grunty miasta dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Śląski Uniwersytet Medyczny otrzyma w formie darowizny grunty w ścisłym centrum Bielska-Białej, na których w niedalekiej przyszłości wzniesione ma zostać zaplecze do kształcenia przyszłych lekarzy. Zgodę na to wyrazili już radni – podał bielski magistrat.

Rzecznik urzędu miejskiego w Bielsku-Białej Tomasz Ficoń powiedział PAP, że formalności zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie.

Jacek Kachel z wydziału prasowego magistratu poinformował, że prośbę o nieodpłatne przekazanie nieruchomości na cele publiczne wystosował rektor ŚUM. Uzasadniał to działaniami uczelni, która zmierza do otwarcia w Bielsku-Białej kierunku lekarskiego. Nieruchomości będą wykorzystywane wyłącznie dla potrzeb działalności dydaktycznej i badawczej.

"Uczelnia, aby pozyskać fundusze na inwestycje związane z uruchomieniem działalności filii, musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, na których ona powstanie" – wyjaśnił Kachel.

Radni wyrazili w tym tygodniu zgodę na przekazanie uniwersytetowi prawa własności nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego działek stanowiących własność Skarbu Państwa wraz ze zbyciem budynków będących odrębną własnością.

List intencyjny w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej wydziału lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w styczniu tego roku podpisali: rektor uczelni prof. Tomasz Szczepański, prezydent miasta Jarosław Klimaszewski oraz starosta bielski Andrzej Płonka.

Prorektor ds. rozwoju uczelni prof. Edward Wylęgała powiedział wówczas PAP, że zajęcia mogłyby się rozpocząć już od nowego roku akademickiego. W ławach zasiąść ma około 70 studentów.

Tomasz Ficoń powiedział PAP, że do czasu stworzenia bazy uczelni w centrum miasta, studenci będą kształceni tymczasowo o obiekcie na peryferiach, którym zarządza bielska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Śląski Uniwersytet Medyczny powstał w 1948 r. Kształci około 10 tysięcy studentów. Wydziały lekarskie uczelni mieszczą się w Zabrzu i Katowicach. Organem nadzorującym jest minister zdrowia.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ jann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024