OPI-PIB: Ponad 2,5 mld złotych na nowoczesną infrastrukturę badawczą

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na wsparcie sektora nauki przeznaczono ponad 2,5 mld złotych z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) - podsumował Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB). Dofinansowane inicjatywy mają znaczenie strategiczne i dotyczą różnych dyscyplin nauki.

OPI PIB poinformowało w piątek, że w czwartek na konferencji „Nauka Inwestycje Rozwój” podsumowano realizację Działania 4.2 „Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki” POIR.

"Działanie 4.2 POIR to 144 beneficjentów, 26 projektów, 34 nowoczesne laboratoria i kwota dofinansowania przekraczająca 2,5 mld zł. Wpływ realizowanych inicjatyw, które niejednokrotnie są częścią światowych projektów badawczych, jest ogromny" – oceniła cytowana w komunikacie Joanna Kuszlik-Cichosz, zastępca dyrektora ds. administracji z OPI, który zorganizował konferencję.

W konferencji uczestniczył także wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, który również zwrócił uwagę na konieczność inwestowania w nowoczesną infrastrukturę badawczą.

"Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej jest jednym z kluczowych elementów skutecznej polityki naukowej i gospodarczej w państwach stawiających na powstawanie i skuteczną komercjalizację innowacyjnych rozwiązań. Kwestia ta jest przedmiotem coraz większej uwagi ze strony Komisji Europejskiej i organizacji przedsiębiorców, czego wyrazem są inicjatywy skierowane zarówno do infrastruktur czysto naukowych (np. ESFRI, czyli Europejskie Strategiczne Forum Infrastruktury Badawczej), jak i prace dotyczące powstawania i rozwoju infrastruktur technologicznych tworzących mosty między sektorami badań i przemysłu" – powiedział wiceminister Wojciech Murdzek, cytowany przez OPI.

Zapewnił, że MEiN od wielu lat "w każdy możliwy sposób wspiera rozwój infrastruktury badawczej."

"Dzięki skutecznej współpracy z naszymi partnerami – OPI oraz MFiPR, udaje nam się od kilku lat przekonywać Komisję Europejską, że ten temat zasługuje na duże wsparcie w ramach polityki spójności. W efekcie do polskich jednostek naukowych trafiły już setki milionów złotych na budowę nowoczesnych laboratoriów i ich wyposażenie. Ten sprzęt pracuje już na potrzeby polskiej nauki i przedsiębiorców" - dodał.

POIR to krajowy program operacyjny finansujący badania, rozwój i innowacje. Jego celem jest wzrost innowacyjności polskiej gospodarki poprzez zwiększenie nakładów na B+R ponoszonych przez przedsiębiorstwa. OPI PIB pełni rolę jednej z instytucji wdrażających tzw. czwartą oś priorytetową „Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego”, w ramach Działania 4.2 „Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki”. Wszystkie projekty POIR muszą zakończyć się w 2023 roku. Wkrótce mają być realizowane działania w ramach nowego programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).(PAP)

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe NAWA

    40 farmaceutów i lekarzy otrzyma finansowanie w ramach programu Walczak NAWA

  • Gala Nagrody Przewroty. Źródło: CNK

    Centrum Nauki Kopernik przyznało Nagrodę Przewroty za działania zmieniające edukację

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera