Uczelnie i instytucje

Nowy kierunek na Uniwersytecie Łódzkim: przeciwdziałanie praniu pieniędzy

 18.09.2022.  PAP/Tomasz Waszczuk
18.09.2022. PAP/Tomasz Waszczuk

Analityk AML – przeciwdziałanie praniu pieniędzy - to nowy kierunek studiów podyplomowych na Uniwersytecie Łódzkim. Jego program został opracowany we współpracy z praktykami oraz przedstawicielami biznesu.

Uniwersytet Łódzki rozpoczął rekrutację na nowy kierunek studiów podyplomowych "Analityk AML – przeciwdziałanie praniu pieniędzy" na rok akademicki 2023/24. Program studiów, które realizowane będą w formule stacjonarnej lub zdalnej na Wydziale Prawa i Administracji, opracowano we współpracy ze Związkiem Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (ABSL) oraz firmami takimi jak Euroclear, EY, mBank i Nordea.

"W Łodzi mamy już ponad 100 centrów usług biznesowych, które będą w coraz większym stopniu zainteresowane pozyskaniem na rynku pracy specjalistów po kierunkach w zakresie AML. Podobnie jak jeszcze liczniejsza pula pracodawców spoza sektora, będą mogli skorzystać na wprowadzeniu takiego kierunku przez naszą uczelnię. Wspólna inicjatywa z ABSL, dzięki zaangażowaniu praktyków z doświadczeniem bankowym, pozwoli studentom zdobyć niezbędne kompetencje do efektywnego działania w środowisku zmieniających się regulacji" – podkreśliła prorektor ds. współpracy z otoczeniem UŁ prof. Agnieszka Kurczewska.

Zgodnie z europejskim i polskim prawem instytucje finansowe, ubezpieczeniowe, płatnicze czy biura rachunkowe, zobligowane są do wprowadzenia wewnętrznej procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Program nowego kierunku na UŁ odpowiada na to zapotrzebowanie - obejmuje prawo i ekonomię sektora bankowego, zarządzanie, rachunkowość oraz praktykę funkcjonowania instytucji finansowych. Jak podała uczelnia, jedna trzecia zajęć o charakterze praktycznym będzie dotyczyła rozwijania zdolności myślenia analitycznego, oceny ryzyka, pracy z dużą ilością danych oraz pozyskiwaniu i analizowaniu informacji z różnych źródeł.

Absolwent kierunku będzie mógł podjąć pracę w międzynarodowym środowisku w instytucjach finansowych na stanowisku analityka AML. Jest to funkcja odpowiedzialna za identyfikację i przeciwdziałanie praniu pieniędzy w celu zapobiegania ryzyku reputacyjnemu i finansowemu firmy związanemu z działalnością przestępczą.

"Obserwujemy, że jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w sektorze usług biznesowych jest AML. To nie tylko wymóg prawny, ale również element budowania zaufania i reputacji firmy oraz ochrona jej klientów i udziałowców. Skuteczne procedury kontrolne pomagają zapewnić bezpieczeństwo finansowe organizacji, chroniąc ją przed ryzykiem strat, a odpowiedzialne postępowanie w obszarze AML zwiększa atrakcyjność firmy dla klientów i partnerów biznesowych. Dzięki wysokiej jakości pracy naszych analityków coraz więcej krajów decyduje się na korzystanie ze wsparcia centrów i oddziałów, zlokalizowanych w Polsce" – wyjaśniła wiceprezydent ABSL ds. technologii Agnieszka Belowska-Gosławska.

Polska jest europejskim liderem w rozwoju sektora usług biznesowych; obecnie zatrudnionych jest w nim ponad 400 tys. osób. Według danych ABSL procesy związane z polityką AML są obsługiwane przez coraz większą liczbę podmiotów z centrów usług biznesowych w Polsce – w 2022 roku było to niemal 19 proc.

Z kolei Future Market Insights podaje, że globalna wielkość rynku przeciwdziałania praniu pieniędzy – a więc usług, oprogramowania oraz rozwiązań mających na celu wykrywanie, zapobieganie i zgłaszanie działań związanych z tego rodzaju przestępstwami - szacowana jest na 3,18 mld dolarów w 2023 roku. Prognozy wskazują na dynamiczny wzrost nawet do 16 mld dolarów w 2033 roku. Według danych Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) praniu pieniędzy podlega od 2 do 5 proc. światowego PKB.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.03.2024. Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    MNiSW: rozważane jest dodatkowe finansowanie PAN, w tym Centrali Obrączkowania Ptaków

  • Fot. Anna Wojnar. Źródło: UJ

    Kraków/ Fizyk Krzysztof Giergiel laureatem Nagrody im. Franka Wilczka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera