Rzecznik MZ: od 1 lipca odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

1 lipca 2023 r. odwołany zostanie w Polsce stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Decyzja ma związek z obecną sytuacja epidemiczną – powiedział PAP w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce od 16 maja 2022 r. Wcześniej obowiązywał stan epidemii.

Rozporządzenie MZ w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego opublikowano w Dzienniku Ustaw w piątek, weszło w życie z dniem ogłoszenia.

Stan zagrożenia, jak przekazał PAP w poniedziałek rzecznik resortu, został odwołany z uwagi na obecną sytuację epidemiczną – spadek zakażeń, zgonów i hospitalizacji.

"COVID-19 nie stanowi dziś większego zagrożenia, choć na pewno będziemy mieli fale zwiększonych zachorowań. System nie powinien już być jednak nadmiernie obciążony" – powiedział rzecznik MZ.

Resort wcześniej zapowiadał odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego od 1 lipca. Projekt rozporządzenia w tej sprawie opublikowano 2 maja na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

"Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw" – wskazywano wówczas w uzasadnieniu projektu rozporządzania ministra zdrowia.

Odwołanie skutkować będzie uchyleniem aktu prawnego, który go ogłaszał, czyli rozporządzenia ministra zdrowia z 12 maja 2022 r.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus już 8 maja br. ogłosił, że Covid-19 przestał stanowić zagrożenie dla zdrowia w skali globalnej. "Koronawirus zmienił świat i zmienił nas; jeżeli wrócimy do tego, co było przed pandemią Covid-19 i nie wyciągniemy odpowiednich wniosków, zawiedziemy przyszłe pokolenia" - oświadczył. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/ szm/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: codzienne zanieczyszczenia powietrza silniej wpływają na zdrowie niż krótkotrwały smog

  • Fot. Adobe Stock

    Kielce/ Świętokrzyskie Centrum Onkologii wdrożyło nowe rozwiązania dla precyzyjnej radioterapii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera