Piła/ Placówka badawcza poszukuje załogantów do udziału w symulacjach misji kosmicznych

Piła (woj. wielkopolskie), 29.07.2018. Wnętrze modelu księżycowej bazy kosmicznej "Habitat Lunares" na starym lotnisku w Pile (nlat) PAP/Marek Zakrzewski
Piła (woj. wielkopolskie), 29.07.2018. Wnętrze modelu księżycowej bazy kosmicznej "Habitat Lunares" na starym lotnisku w Pile (nlat) PAP/Marek Zakrzewski

Znajdująca się pilskim lotnisku placówka badawcza Lunares poszukuje załogantów, którzy wezmą udział w symulacjach misji kosmicznych. Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Miasto Piła z nową energią!”.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy UM Piły Piotr Gadzinowski, przedsięwzięcie „Miasto Piła z nową energią!” to jeden z niemal 40 projektów realizowanych na terenie Piły, na wykonanie którego gmina uzyskała pełne dofinansowanie z Funduszy Norweskich w kwocie 240 tys. zł.

W ramach projektu samorząd planuje m.in. zorganizować zwiedzanie habitatu. Jak tłumaczyła zastępca prezydenta Piły Beata Dudzińska, „po raz pierwszy mieszkańcy Piły i sąsiednich miejscowości, będą mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca i życie wewnątrz takiego habitatu. Czym zajmują się naukowcy, którzy przyjeżdżają do Piły z całego świata już od kilku lat, żeby realizować u nas badania. Na pewno będzie możliwość poznania naukowców przed i po misji”.

Dodatkowo na uczestników spotkań będą czekały stanowiska, przy których będzie można odkryć tajemnice kosmosu, przekonać się co jedzą astronauci podczas misji lub pod okiem specjalistów wykonać mapę nieba.

Częścią projektu będą także symulowane misje kosmiczne. Gadzinowski podał, że mimo, iż placówka badawcza funkcjonuje na lotnisku w Pile od kilku lat, to ta misja będzie współfinansowana przez pilski samorząd. Jak wskazał, w ramach projektu do końca roku w bazie Lunares na pilskim lotnisku odbędą się także łącznie cztery symulowane misje kosmiczne, które zostaną wykonane na zlecenie Spółki „GWDA”, przy jednoczesnym wsparciu Urzędu Miasta Piły.

„Wciąż trwa nabór kandydatów do misji izolacyjnej. Trzeba będzie spędzić dwa tygodnie w izolacji z piątką innych osób, podczas różnorodnych badań nad eksploracją kosmosu. Będą to naukowcy z Europy i między innymi Stanów Zjednoczonych. Badania będą prowadzone na uczestnikach misji, czyli na analogowych astronautach. Czekamy na chętnych” – podkreślił dyrektor placówki badawczej Lunares Leszek Orzechowski.

Aby wziąć udział w symulacjach misji kosmicznych wystarczy mieć od 21 do 65 lat, mieć ukończone studia inżynierskie lub licencjackie, znać płynnie język angielski, a także wypełnić formularz dostępny na stronie https://lunares.space/crew/ i wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej.

Placówka podkreśla, że ważna jest również umiejętność współpracy i zarządzania grupą, umiejętność rozwiązywania konfliktów, cierpliwość i opanowanie w sytuacjach stresujących oraz umiejętności manualne i techniczne.

Organizatorem misji jest spółka „Space is More” z Wrocławia, a partnerami Miasto Piła i Spółka „GWDA”. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polska spółka koordynatorem systemu dla kosmicznej misji Ariel

  • APOD NASA z 12 czerwca 2024 r. Zorza nad Śnieżką. Fot. Daniel Koszela

    Zdjęcie zorzy nad Śnieżką fotografią dnia NASA z 12 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera