Peru/ Rekordowa epidemia dengi w Peru; od początku roku odnotowano 130 tys. przypadków infekcji i ponad 200 zgonów

Adobe Stock
Adobe Stock

Peru zmaga się z wielką epidemią dengi - choroby wirusowej przenoszonej przez komary Aedes aegypti zwane komarami tygrysimi. Ministerstwo zdrowia w Limie poinformowało, że od początku br. odnotowano 130 tys. przypadków infekcji i ponad 200 zgonów.

Szpitale w północnych regionach kraju są przepełnione chorymi na dengę. W 18 (z 24) regionach kraju rząd przedłużył stan wyjątkowy ze względu na sytuację zdrowotną. Minister zdrowia Rosa Gutierrez złożyła w czwartek rezygnację w związku z krytyką społeczną i polityczną dotyczącą zarzadzania przez nią kryzysem.

W całym kraju realizowana jest kampania informacyjna skierowana do ludności pt. „Powstrzymaj dengę” na temat środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby. Zgodnie z ministerstwem zdrowia, w prawie 700 tys. domach przeprowadzono kontrolę larw komarów, zebrano 1 700 ton śmieci i dokonano setki tysięcy dezynsekcji.

Według źródeł rządowych przyczyny wybuchu epidemii związane są ze zmianami klimatycznymi i efektem tzw. El Nino - ociepleniem Oceanu Spokojnego w strefie równikowej, co napędza cyklony tropikalne i zwiększa ryzyko opadów i powodzi. Pora deszczowa i zaleganie wody w miastach sprzyja z kolei rozmnażaniu się komarów Aedes aegyti przenoszących wirusy dengi.

Przeciwko dendze nie ma szczepionki akredytowanej przez Panameryką Organizację Zdrowia (PAHO) ani leków przeciwwirusowych, a leczenie jest objawowe, polegające m. in. na podaniu paracetamolu w celu obniżenia gorączki. Wysiłki rządu w Limie skierowane są głownie na prewencję i kontrolowanie rozmnażania się komara, który składa jaja w zbiornikach wody stojącej.

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera