Uczelnie i instytucje

Gdynia/ Uniwersytet Morski świętował 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce

Gdynia, 17.06.2020. Uniwersytet Morski w Gdyni (aw/amb) PAP/Adam Warżawa
Gdynia, 17.06.2020. Uniwersytet Morski w Gdyni (aw/amb) PAP/Adam Warżawa

Społeczność Uniwersytetu Morskiego w Gdyni świętowała 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce. W piątek w ramach obchodów m.in. odsłonięto tablicę poświęconą kpt. ż.w. Stanisławowi Kosko i podpisano porozumienie z Morską Służbą Poszukiwań i Ratownictwa (SAR).

"Czerwcowe Święto Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni nawiązuje do wydarzeń sprzed ponad 100 lat, kiedy to 17 czerwca 1920 roku Minister Spraw Wojskowych generał Józef Leśniewski podpisał rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie. Wydarzenia te zapoczątkowały powstanie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, kontynuatora Szkoły Morskiej w Tczewie" - podała uczelnia w przesłanym komunikacie.

W przeddzień 103. rocznicy powstanie uczelni na terenie UMG w Gdyni odbyły się uroczystości, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz centralnych, samorządowcy, a także władze i pracownicy uczelni oraz studenci.

Jednym z punktów uroczystości było odsłonięcie tablicy i nadanie skwerowi na terenie kampusu imienia kpt. ż.w. Stanisława Kosko. "Kpt. ż.w. Stanisław Kosko był ostatnim przed II wojną światową dyrektorem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Zmarł 8 września 1939 roku na skutek ran odniesionych podczas nalotu na zmobilizowany statek żeglugi przybrzeżnej ORP Gdynia, którym dowodził" - podała w komunikacie uczelnia.

W budynku uczelni odbyło się uroczyste otwarte posiedzenie Senatu UMG. Rektor uczelni prof. Adam Weintrit podsumował najważniejsze wydarzenia minionego roku, w tym realizowane przez uczelnię inwestycje, jak budowane w Gdańsku Centrum Offshore UMG czy powstającą w kampusie uniwersyteckim Halę Sportową, stanowiącą część Centrum Sportu Rekreacji.

W uroczystościach wziął udział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, który w swoim przemówieniu podkreślił, że priorytetem ministerstwa są ciągłe starania o dalszy rozwój potencjału uniwersytetu oraz wzmacnianie jego pozycji jako renomowanego ośrodka akademickiego, szkolącego przyszłe kadry, które będą nieocenionym wsparciem dla polskiej oraz światowej gospodarki morskiej.

"Uniwersytet Morski w Gdyni od 1920 roku budował swoją bogatą tradycję poprzez realizację spektakularnych osiągnięć, m.in.: rejsów dookoła świata (niedawny Rejs Niepodległości), uczestnictwo w misjach pokojowych czy odkrywanie nowych dróg morskich. Uniwersytet zajmuje jedno z najwyższych miejsc w rankingu światowych uczelni morskich, zapewniając stojące na najwyższym poziomie kształcenie oparte na bliskiej współpracy z licznymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie" - mówił, cytowany w przesłanym komunikacie, wiceminister.

W trakcie posiedzenia Senatu UMG został podpisany list intencyjny o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Morską Służbą Poszukiwań i Ratownictwa. "W podpisanym porozumieniu obie strony zadeklarowały podjęcie współpracy w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych w obszarze ratownictwa morskiego, jak również podjęcie współpracy w zakresie publikacji artykułów i komunikatów prezentujących wyniki wspólnych prac badawczo-rozwojowych" - podano w komunikacie.

W trakcie uroczystości pracownikom uczelni wręczono medale, nagrody i odznaczenia.

Jak podaje gdyński magistrat, uczelnia oferuje studia I i II stopnia na 10 kierunkach i 49 specjalnościach. Można się tam kształcić na Wydziale Elektrycznym, Wydziale Nawigacyjnym, Wydziale czy Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości.

Studenci mogą też wybrać specjalności, takie jak logistyka w sektorze offshore oraz technologie offshore. W 2022 roku ruszyły studia MBA dotyczące energetyki wiatrowej, a także studia podyplomowe – zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej.(PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

pm/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera