IGiK opublikował najnowszą mapę suszy rolniczej w Polsce

źródło: Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii
źródło: Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii

Najnowszą mapę suszy rolniczej w Polsce opublikował Instytut Geodezji i Kartografii (IGiK). Na dużych obszarach województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego jest to susza ekstremalna.

Centrum Teledetekcji IGiK pracuje nad systemem monitorowania warunków wzrostu roślin uprawnych, określającym kondycję roślin - za pomocą wskaźnika bazującego na wykorzystaniu obrazów satelitarnych Terra MODIS, o rozdzielczości przestrzennej 1 km2 - poinformował instytut we wtorek w mediach społecznościowych.

Najnowsze mapy występowania suszy rolniczej w Polsce w czerwcu 2023 r. zostały opublikowane na TEJ stronie. 

Jak wyjaśnił instytut, wskaźnik satelitarnej identyfikacji suszy rolniczej DISS (ang. Drought Identification Satellite System) "jest funkcją temperaturowego wskaźnika kondycji roślin (TCI – Temperature Condition Index) oraz wskaźnika meteorologicznego charakteryzującego warunki klimatyczne na obszarze Polski (HTC – Hydrothermal Coefficient)".

"Wskaźnik suszy DISS jest generowany od końca marca w kolejnych okresach ośmiu dni w sezonie wegetacyjnym roślin uprawnych. Wartości wskaźnika są podzielone na pięć zakresów, reprezentujących poszczególne poziomy uwilgotnienia: susza ekstremalna (kolor czerwony); susza (kolor pomarańczowy); uwilgotnienie przeciętne (kolor jasnozielony); uwilgotnienie dobre (kolor ciemnozielony) oraz uwilgotnienie wysokie (kolor ciemnoniebieski)" - podał instytut.

Z najnowszej mapy, obejmującej okres od 2 do 9 czerwca, wynika, że od województwa wielkopolskiego, przez kujawsko-pomorskie i mazowieckie po zachodnią część województwa podlaskiego, przebiega obecnie pas ekstremalnej suszy rolniczej. (PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Klimatolog: rok 2024 rekordowo ciepły, ale wszystko wskazuje, że rekord szybko zostanie pobity

  • Otwarcie tymczasowego mostu nad rzeką Białą Głuchołaską w Głuchołazach po tym, jak wrześniowa powódź zniszczyła tam dwa mosty  (mr) PAP/Krzysztof Świderski

    Ekohydrolog: 2024 rok jest kolejnym, który pokazał, że gwałtowne zjawiska pogodowe to nowa rzeczywistość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera