Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
09.06.2023 aktualizacja 09.06.2023

Sterowana wideokapsułka jako alternatywa dla endoskopii

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Dzięki sterowaniu za pomocą pola magnetycznego stosowane od lat doustne kapsułki z wbudowaną kamerą mogłyby pozwolić na badanie zbliżone dokładnością do znacznie bardziej kłopotliwej dla pacjenta tradycyjnej endoskopii – informuje pismo „iGIE”.

Endoskop to rodzaj wziernika medycznego w formie rury lub przewodu z własnym źródłem światła, kiedyś wyposażony w układ optyczny lub tworzącą obraz wiązkę światłowodów, obecnie najczęściej w miniaturową kamerę wideo. Dzięki giętkiej końcówce lekarz może z jego pomocą odkładnie obejrzeć na przykład zakamarki żołądka, koncentrując się na podejrzanych zmianach. Można również pobierać próbki, a nawet od razu usuwać podejrzane zmiany. Jednak wprowadzanie endoskopu do wnętrza ciała i wyjmowanie go jest dla pacjenta nieprzyjemne, a potencjalnie także ryzykowne.

Z kolei kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie przypominające kapsułkę z lekiem. Wewnątrz znajduje się kamera cyfrowa, lampa LED, bateria, antena i nadajnik. Po połknięciu, kapsułka swobodnie przemieszcza się w przewodzie pokarmowym pacjenta, tworząc przy tym tysiące zdjęć, które następnie oceniane są przez lekarza. Niestety, w ten sposób można zobaczyć tylko to, co samo nawinie się przed obiektyw przemieszczający się pod wpływem grawitacji i skurczów układu pokarmowego.

Kapsułki endoskopowe stosowane są od lat, jednak teraz pojawił się pomysł na sterowanie nimi. Jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu George'a Washingtona, za pomocą pola magnetycznego można przenosić kapsułkę do wszystkich regionów żołądka, aby wizualizować i fotografować obszary z potencjalnymi problemami. Sterowanie w trzech wymiarach odbywa się za pomocą joysticka, toteż nowa technologia jest coraz bliższa pod względem możliwości do tradycyjnej endoskopii.

„Tradycyjna endoskopia jest dla pacjentów procedurą inwazyjną, nie wspominając o tym, że jest kosztowna ze względu na konieczność znieczulenia i przerwy w pracy – powiedział Andrew Meltzer, profesor medycyny ratunkowej w GW School of Medicine & Health Sciences. – Większe badania mogą udowodnić, że ta metoda jest wystarczająco czuła, aby wykryć zmiany wysokiego ryzyka. Kapsułki sterowane magnetycznie mogą być stosowane jako szybki i łatwy sposób na badanie przesiewowe problemów zdrowotnych w górnym odcinku przewodu pokarmowego, takich jak wrzody lub rak żołądka”.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych wykonuje się ponad 7 milionów tradycyjnych endoskopii żołądka i górnej części jelita, aby pomóc lekarzom w badaniu i leczeniu bólu żołądka, nudności, krwawień i innych objawów chorób, w tym raka. Badania sugerują, że niektórzy pacjenci mają problemy z dostępem do zabiegu.

Meltzer zainteresował się sterowaną magnetycznie endoskopią kapsułkową po tym, jak zobaczył na izbie przyjęć pacjentów z bólem brzucha lub podejrzeniem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, którzy napotkali przeszkody w uzyskaniu tradycyjnej endoskopii jako pacjenci ambulatoryjni.

„Miałem pacjentów, którzy przychodzili na SOR z obawą o krwawiący wrzód i nawet gdyby byli stabilni klinicznie, nie miałbym możliwości ich oceny bez przyjęcia ich do szpitala na endoskopię. Nie mogliśmy wykonać endoskopii w SOR i wielu pacjentów napotkało przeszkody w uzyskaniu ambulatoryjnej endoskopii, kluczowego narzędzia diagnostycznego zapobiegającego zagrażającym życiu krwotokom – wskazał Meltzer. - Aby pomóc rozwiązać ten problem, zacząłem szukać mniej inwazyjnych sposobów wizualizacji górnego odcinka przewodu pokarmowego dla pacjentów z podejrzeniem krwotoku wewnętrznego”.

„Dla pacjentów, którzy zgłaszają się na ostry dyżur lub do gabinetu lekarskiego z silnym bólem żołądka, zdolność połknięcia kapsułki i postawienia diagnozy na miejscu - bez drugiej wizyty na tradycyjną endoskopię – to prawdziwy plus, nie mówiąc już o potencjalnym ratowaniu życia – powiedział Meltzer. – Zewnętrzny magnes pozwala na bezbolesne wprowadzenie kapsułki w celu uwidocznienia wszystkich anatomicznych obszarów żołądka oraz nagrania wideo i sfotografowania ewentualnego krwawienia, zmiany zapalnych lub złośliwych".

Chociaż korzystanie z joysticka wymaga dodatkowego czasu i szkolenia, trwają prace nad oprogramowaniem, które za pomocą sztucznej inteligencji będzie samoczynnie doprowadzać kapsułkę do wszystkich części żołądka za naciśnięciem przycisku i rejestrować wszelkie potencjalnie ryzykowne nieprawidłowości. Ponadto filmy można łatwo przesłać do przeglądu poza placówką, jeśli na miejscu nie ma gastroenterologa, który mógłby przeanalizować obrazy.

Meltzer i współpracownicy przeprowadzili badanie 40 pacjentów w budynku gabinetu lekarskiego za pomocą sterowanej magnetycznie kapsułki endoskopowej. Odkryli, że lekarz może skierować kapsułkę do wszystkich głównych części żołądka z 95-proc.wskaźnikiem wizualizacji. Aby zobaczyć, jak nowa metoda wypada w porównaniu z tradycyjną endoskopią, uczestnicy badania przeszli również kontrolną endoskopię. Nowa metoda nie pominęła żadnych zmian wysokiego ryzyka, a 80 proc. pacjentów wolało metodę kapsułkową od tradycyjnej endoskopii. Nie stwierdzono żadnych problemów związanych z bezpieczeństwem nowej metody.

Meltzer ostrzega jednak, że to badanie pilotażowe i aby upewnić się, że metoda nie pomija ważnych zmian i może być stosowana zamiast endoskopii, należy przeprowadzić znacznie większe badanie z większą liczbą pacjentów. Głównym ograniczeniem kapsułki jest niezdolność wykonania biopsji (pobrania próbek) wykrytych zmian.

Więcej informacji w artykule źródłowym (https://www.igiejournal.org/article/S2949-7086(23)00052-3/fulltext). (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023