W dzisiejszej Anglii żyło wiele gatunków ziemnowodnych dinozaurów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wiele gatunków dinozaurów, które prowadziły ziemnowodny tryb życia, żyło przed milionami lat na Wyspach Brytyjskich. Możliwe, że dzisiejsza Wielka Brytania mogła roić się od tych ziemnowodnych, rybożernych dinozaurów – piszą naukowcy na łamach magazynu „PeerJ”.

Ponad 100 mln lat temu na południu dzisiejszej Anglii żyło wiele gatunków spinozaurów, groźnych dinozaurów o czaszkach podobnych do krokodylich. Różnorodność gatunkową spinozaurów wywnioskowano na podstawie kształtów ich zębów.

Paleontolodzy z University of Southampton (Wlk. Brytania), badając ząb spinozaura, doszli do wniosku, że tereny Anglii zamieszkiwane były przez kilka odrębnych grup spinozaurów. Ząb jest przechowywany w Hastings Museum and Art Gallery w East Sussex.

Porównano jego cechy z innymi gatunkami z rodziny spinozaurów. Ich odkrycie potwierdza, że ząb nie pasuje do żadnego zidentyfikowanego wcześniej gatunku.

„Biorąc pod uwagę, ile zębów znajduje się w różnych kolekcjach, może to być wierzchołek góry lodowej. Jest całkiem możliwe, że Wielka Brytania mogła roić się od tych ziemnowodnych, rybożernych dinozaurów” - opisuje kierownik projektu, Neil Gostling.

Formacja skalna Wealden, gdzie znaleziono ząb, znana jest ze skamieniałości spinozaurów. W 1983 r. odkryto szczątki barionyksa, który jest jednym z najważniejszych okazów spinozaurów na świecie.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Mniejsze ryzyko cesarskiego cięcia po szczepionce przeciwko Covid-19

  • Wyniesienie kapsuły w ramach misji testowej Starliner, Floryda, USA, 05 czerwca 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

    NASA/ Statek Starliner wróci na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera