Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
07.06.2023 aktualizacja 07.06.2023

Naukowcy opracowali środek sterylizujący dla kotów w zastrzyku

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pojedynczy zastrzyk z terapii genowej zapobiegł ciąży u kotów. Wyniki badania amerykańskich naukowców zostały opublikowane we wtorek w „Nature Communications”.

Szacuje się, że na świecie żyje 600 milionów kotów domowych. Osiemdziesiąt procent z nich to koty bezpańskie. Żyją zazwyczaj w złych warunkach i polują na dzikie zwierzęta. Ponieważ ich eutanazja w przepełnionych schroniskach budzi wątpliwości etyczne, naukowcy od dawna szukają nieinwazyjnej metody sterylizacji.

Amerykańscy naukowcy opracowali terapię genową w formie jednego zastrzyku, który podali dziewięciu kocicom. Okazało się, że preparat wstrzymał owulację i udało się zapobiec ciąży u sześciu z nich. Element składowy wstrzykniętej substancji wpływał na hormon antymüllerowski i powodował wstrzymanie jajeczkowania. Już wcześniej działanie preparatu sprawdzono w doświadczeniach na myszach.

Naukowcy nie zaobserwowali działań niepożądanych u kocic dwa lata po podaniu zastrzyku. Stwierdzono też, że terapia nie upośledza zachowań godowych, jedynie nie dochodzi do zapłodnienia.

Naukowcy zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo zaproponowanej terapii, ale uzyskane wyniki są bardzo obiecujące.

Więcej informacji w materiale źródłowym.  (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024