Suwałki/ W lipcu odbędzie się 19. Jaćwieski Festyn Archeologiczny

05.09.2020. PAP/Artur Reszko
05.09.2020. PAP/Artur Reszko

1 i 2 lipca odbędzie się w Suwałkach (Podlaskie) 19. Jaćwieski Festyn Archeologiczny. W tym roku do organizacji imprezy włączyło się rządowe Centrum GovTech - poinformowała w Suwałkach pełnomocnik premiera ds. GovTech oraz pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska.

Festyn jest największą w tej części kraju imprezą archeologiczną promującą tzw. archeologię doświadczalną, która dotyczy odległej przeszłości i polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i w okresie wczesnohistorycznym.

Festyn odbywa się na dużym obszarze na obrzeżach Suwałk. Podczas imprezy czynne są stoiska rzemieślników m.in. z ceramiką, tkaninami, ozdobami z drewna i wyrobami kowalskimi. Organizowane są antyczne gry i zabawy, strzelanie z łuku, rzut oszczepem. Są także pokazy broni i uzbrojenia średniowiecznego.

„Dziedzictwo przeszłości, dziedzictwo kulturalno-historyczne przeszłości może być mostem Suwalszczyzny do przyszłości. Suwalszczyzna zasługuje na to, aby o niej usłyszał świat" - powiedziała podczas konferencji prasowej pełnomocnik premiera ds. GovTech oraz pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska.

Przypomniała, że Jaćwingowie to waleczny, bałtyjski lud, który zamieszkiwał Suwalszczyznę. Orłowska uważa, że należy o nich mówić i promować przeszłość. Dodała, że Skandynawowie mają Wikingów, a my mamy Jaćwingów. Według niej Suwalszczyznę należy promować właśnie poprzez Jaćwingów.

„Chcemy, żeby Suwalszczyzna była przedmiotem zainteresowań wielu osób w kraju i z zagranicy. To piękny i ciekawy region turystycznie, nieskażona przyroda zachęca do przyjazdu w to miejsce” – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski dodał, że ponad 20-letnią tradycją festynów są happeningi o tematyce pradziejowej i historycznej, realistycznie przedstawiające różne epizody z dawnych czasów. W tym roku również będzie taka inscenizacja opowiadająca o napaści Rusi na Jaćwingów.

"Tegoroczny festyn zostanie wzbogacony o nowe elementy. Tym nowym elementem będą pokazy przygotowane przez GovTech, czyli pokazy nowych technologii i prezentacja Jaćwieży za ich pomocą" - dodał Brzozowski.

Jaćwingowie przywędrowali na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingów podbił we wczesnym średniowieczu zakon krzyżacki.

W latach 1955-1966 odkryto i przebadano cmentarzysko kurhanowe w miejscowości Szwajcaria k. Suwałk, które pochodzi z okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny o powierzchni ok. 4 hektarów. Od 20 lat odbywał się tam Jaćwieski Festyn Archeologiczny.(PAP)

Nauka w Polsce, Jacek Buraczewski

bur/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera