Fragmenty kodu genetycznego wirusów sprzed milionów lat odkryto w organizmach, które żyją w symbiozie z koralowcami – piszą naukowcy na łamach „Communications Biology”.
Bruzdnice to jednokomórkowe glony. Część spośród bruzdnic to tzw. endosymbiony koralowców, co oznacza, że ich środowiskiem życia jest organizm koralowca. To dzięki tym glonom koralowce zyskały swoje wyjątkowe ubarwienie.
Okazuje się, że bruzdnice zawierają w sobie fragmenty kodu genetycznego, który pochodzi od wirusów sprzed 160 mln lat. Badania prowadził międzynarodowy zespół naukowców. Zdaniem badaczy ok. 160 mln lat temu bruzdnice zostały zainfekowane przez te wirusy.
Z badań wynika zatem, że elementy genomu wirusów mogą dołączać się do genomu genetycznego gospodarza.
Elementów RNA wirusów nie znaleziono we wszystkich badanych koralowcach. Nie stwierdzono ich obecności np. w koralowcach pozbawionych bruzdnic. Oznacza to, że wirusy wybiórczo infekowały swoich gospodarzy.
Dotychczas wiadomo było, że tzw. retrowirusy potrafią włączyć się do genomu gospodarza. Naukowcy podkreślają, że w tym wypadku chodzi o inny rodzaj wirusów.
Więcej tutaj. (PAP)
krx/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.