Ginekolog: Mamy nadzieję, że za ok. 10-15 lat rak szyjki macicy będzie chorobą rzadką

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przypuszczamy, że nawet o 70-80 proc. może zmniejszyć się w ciągu 10-15 lat zachorowalność na raka szyjki macicy. Mamy nadzieję, że będzie wtedy już chorobą rzadką – powiedziała PAP specjalistka ginekologii dr n. med. Karolina Frąszczak, odnosząc się do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV.

W rozmowie z PAP dr n. med. Karolina Frąszczak z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK1 w Lublinie odniosła się do wprowadzenia przez ministerstwo zdrowia programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców. „Zdecydowanie taki program był potrzebny. Jako ginekolodzy bardzo cieszymy się z tej decyzji. Duży plus, że w końcu mogliśmy się doczekać tego dnia. Mamy nadzieję, że za około 15-20 lat zachorowalność na choroby powodowane przez wirusa HPV znacznie się zmniejszy” – zaznaczyła.

Zwróciła uwagę na skuteczność podobnych programów profilaktycznych szczepień, która potwierdzona została już w badaniach naukowych i klinicznych. „Kraje skandynawskie oraz Australia prowadzą programy szczepień nastolatków przeciw wirusowi HPV już od dłuższego czasu. Efekty u nich już widać, statystyki zachorowalności na raka szyjki macicy są znacznie korzystniejsze niż w Polsce” – dodała dr n. med. Frąszczak.

Podkreśliła, że szczepionka przeciwko HPV była również dostępna do tej pory w Polsce, ale jako szczepienie zalecane, a teraz będzie zupełnie refundowane dla 12 i 13-latków. „I to jest sukces. Szczepienie jest dobrowolne, to znaczy, że ostateczna decyzja będzie należeć do rodziców. Niezwykle ważna jest w tym kontekście edukacja. Jeśli wiedza o zagrożeniach związanych z infekcją wirusem HPV będzie odpowiednio przekazana, to wyszczepialność powinna być na satysfakcjonującym poziomie” – wskazała specjalistka ginekologii onkologicznej.

Zapytana o spodziewany spadek liczby zachorowań na raka szyjki macicy - który powoduje wirus HPV - wyjaśniła, że zależy to głównie od tego, ile procent uprawnionych się zaszczepi. „Sytuacja w Polsce w ciągu kolejnych 15-20 lat powinna się znacznie zmienić. Przypuszczamy, że nawet o 70-80 proc. może zmniejszyć się zachorowalność na tę chorobę. Mamy nadzieję, że rak szyjki macicy będzie wtedy już chorobą rzadką” – zaznaczyła.

Przekazała, że obecnie co roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada ok. 3 tys. nowych pacjentek. Jest to trzeci nowotwór narządów płciowych – po trzonie macicy i jajniku. Dodała, że szczepionka przeciw HPV chroni nie tylko przed rakiem szyjki macicy, ale także przed innymi nowotworami np. pochwy, sromu, głowy i szyi, odbytu i prącia.

Dr n. med. Karolina Frąszczak odniosła również wrażenie, że dzięki wprowadzonemu programowi bezpłatnych szczepień powrócił do debaty publicznej temat raka szyjki macicy. „Widzimy też, że dorosłe pacjentki, które przychodzą do nas zainfekowane mają trochę żal, że nie wiedziały wcześniej o tym, że można się zaszczepić; że nie były poinformowane przez mamę, ani w szkole, ani przez lekarzy o takiej możliwości. Dlatego tak ważna jest teraz edukacja, aby nie zaprzepaścić tej szansy na wyeliminowanie raka szyjki macicy w przyszłości” – stwierdziła ginekolog.

Przypomniała, ze szczepienie przeciwko HPV zalecane jest wszystkim pacjentkom, bez względu na wiek. „Szczególnie polecamy je pacjentkom, które są w trakcie leczenia chorób przednowotworowych szyjki macicy. Celem szczepienia jest uniknięcie reinfekcji po skutecznym chirurgicznym leczeniu zmian przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy. Obecnie szczepienie dla tej grupy osób refundowane jest w 50 proc. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości szczepienie to będzie bezpłatne właśnie dla tej grupy pacjentek” – powiedziała PAP specjalistka ginekologii.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: dzięki postępowi nauki ostra białaczka szpikowa może być leczona coraz lepiej

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację dla najmłodszych z cukrzycą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera